ریزش ملخ‌های صحرایی از طریق خلیج فارس و کشور عربستان به داخل خاک ایران آغاز شده است

به گزارش سایت جیرفت من: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: با توجه به خطری که از این ناحیه این استان را تهدید می کند متاسفانه همکاری دستگاه های دولتی تاکنون بسیار کم رنگ بوده است.

 سید عبدالرضا اشرف منصوری مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در پایان جلسه مدیریت بحران  غرب هرمزگان با مرکزیت شهرستان پارسیان با موضوع مبارزه با ملخ صحرایی افزود: ریزش ملخ های صحرایی از طریق جبهه خلیج فارس و کشورعربستان به داخل خاک ایران  آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع و تجربه های بدست آمده از سال گذشته، ۱۵ گروه دیده‌بان و همین تعداد اکیپ سم پاش کار مبارزه با ملخ های صحرایی را در غرب هرمزگان با مرکزیت شهرستان پارسیان برعهده دارند.

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یادآورشد: با توجه به تمهیدات در نظر گرفته شده هم اکنون به تعداد مورد نیاز سم پاش و دیگر تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بالدار خطرناک خریداری و در حال استفاده است.

اشرف منصوری از ماشین آلات به خصوص خودرو وانت برای سم پاشی در مناطق سخت گذر و مراتع و جنگل ها به عنوان  ضروری ترین نیاز برای مبارزه همه جانبه با دسته های میلیونی ملخ صحرایی ریزشی در غرب سواحل هرمزگان نام برد و از  مسوولان دستگاه های ذیربط خواست همکاری لازم را بعمل آورند.

وی (بدون اشاره به تعداد دسته ها و جمعیت ملخ های مهاجر) با اشاره به حجم بالای ریزش ملخ های صحرایی در غرب هرمزگان از مسوولان این استان به خصوص ستاد بحران، منابع طبیعی و آبخیزداری و همچنین نیروهای مسلح خواست برای جلوگیری از بروز خسارت های احتمالی  از مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی پشتیبانی و حمایت کنند.

اشرف منصوری از حمله ملخ های صحرایی به مزارع کشاورزی و باغها بعنوان تهدیدی برای امنیت غذایی نام برد که اگر به موقع به آن توجه نشود، امنیت اقتصادی را که از ارکان امنیت ملی است را تهدید می کند.

وجود اولین دسته ملخ‌های مهاجر صحرایی دریایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه پارسال (۱۳۹۷هجری خورشیدی) در بندر نخیلو از توابع بندرلنگه درغرب این استان گزارش شد.

این ملخ ها به علت نبود بارش و غذای کافی در سواحل دریای سرخ و عربستان به مناطق مختلف از جمله یمن، عمان و ایران (از طریق آبهای خلیج فارس) مهاجرت کرده‌اند که سازمان فائو هشدار مهاجرت آنها را از قبل به تعدادی از کشورها داده بود.

دومین گزارش از ورود این آفت به هرمزگان دوم اسفندماه سال گذشته از بخش سندرک میناب واقع در شرق این استان (درفاصله ۴۵۰کیلومتری از کانون اول دربندرلنگه) دریافت شد که نشان می دهد ملخ های صحرایی با عبور از کشور عمان، دریای عمان و سواحل مکران وارد خاک ما شده اند.

ملخ های صحرایی در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف از جمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع آنها را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی که دارند باعث قحطی نیز می شوند.

وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۱۶۱ هزار هکتار با تولید سالانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول زراعی و باغی اعلام شده که بیشترین آن به میزان یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن شامل سبزی و صیفی خارج از فصل می شود که بهترین تغذیه برای ملخ های صحرایی محسوب می شوند.

آخرین گزارش ازحمله ملخ های مهاجر صحرایی دریایی (درغرب هرمزگان) به بندرلنگه به سال ۱۳۶۸ هجری خورشیدی برمی گردد درحالیکه سال ۹۲ نیز درشرق این استان در سطح سه هزار هکتار با آفت خطرناک ملخ صحرایی مبارزه شد.

طبق اعلام مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از سال ۹۲هجری خورشیدی تا بهمن ماه سال ۹۷  ریزش ملخ صحرایی مهاجر در این  استان گزارش نشده بود. اما از اواخر بهمن ماه سال گذشته  تاکنون (چهارم اسفند ماه امسال) این برای دومین بار است که ورود این آفت بالدار و خطرناک از طریق غرب هرمزگان (شهرستان پارسیان و بندر نخیلو) گزارش می شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=109

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =