توسعه صنعت نوغانداری با توزیع نهال توت اصلاح شده در جنوب کرمان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از توزیع تعداد 1000 اصله نهال توت اصلاح شده و 10 جعبه تخم نوغان در منطقه خبر داد.

به گزارش سایت جیرفت من: محمدرضا قائدی‏ فر معاون بهبود تولیدات دامی سازمان اظهار داشت: 1000 اصله نهال‏ توت اصلاح شده در شهرستان‏های جیرفت و عنبرآباد به دلیل اقلیم مناسب جهت احداث توتستان بین متقاضیان توزیع شده است.

قائدی فر افزود: نوغانداری پتانسیل خوبی برای اشتغال زایی و درآمد‏زایی بهره برداران در منطقه می‏‌باشد و ابریشم به عنوان ماده خام برای تولید فرش های دستباف به ویژه فرشهای ابریشمی به کار می رود.

وی یادآور شد: در سال‏ های اخیر برنامه خرید تضمینی پیله ابریشم از سوی دولت موجب رغبت بیشتر کشاورزان به حرفه نوغانداری شده است و در شرایط ایده‏ آل از هر جعبه تخم نوغان میزان 30 کیلوگرم پیله ابریشم برداشت می گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان افزود: از مهمترین دلایل پروررش این حشره، فراهم نمودن زمینه های اشتغال در بخش صنایع دستی، قرار گرفتن پرورش کرم ابریشم در زمره مشاغل خانگی (زنان سرپرست خانوار، کودکان و افرادی که توان کشاورزی ندارند و…) می باشد.

وی بیان کرد: چندین دوره آموزش نوغانداری در منطقه برای کارشناسان و بهره‏ برداران صورت گرفته است و با توجه به توزیع 10 جعبه تخم نوغان بصورت رایگان بین متقاضیان و حمایت‏های صورت گرفته نظیر خرید تضمینی و بیمه جعبه نوغان پیش بینی می‏گردد علاوه بر افزایش تولید پیله ابریشم در منطقه نسبت به سال قبل، درآمد قابل توجهی عاید پرورش دهندگان نوغان گردد.

روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1374

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 12 =