استمداد امام جمعه جیرفت از گروه‌های جهادی سراسر کشور در سال جهش تولید

به گزارش سایت جیرفت من: استمداد امام جمعه جیرفت از گروه های جهادی سراسر کشور در سال جهش تولید

به: گروه های جهادی سراسر کشور

سلام علیکم

«دو چیز درباره‌ی جیرفت همیشه من را به فکر فرو می‌برد: یکی استعدادهای طبیعی و کشاورزىِ فوق‌العاده و کم‌نظیر و بعضاً بی‌نظیر در این منطقه است؛ یکی هم فقر و محرومیت زیادی که هنوز در این منطقه وجود دارد و غیرطبیعی است.» مقام معظم رهبری

منطقه جنوب کرمان با جمعیتی قریب به یک میلیون نفر دارای ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی فوق العاده و بطور خاص در زمینه کشاورزی است؛ بطوریکه 245 هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این منطقه است و سالانه بیش از 4 و نیم میلیون تن انواع محصولات از آن برداشت می‌شود.

اما با وجود این همه استعداد طبیعی، آنچه بیش از همه بر تارک جنوب کرمان می درخشد، فقر و محرومیت غیرطبیعی است. در چرخه ی بین تولید، تا توزیع و مصرف محصولات کشاورزی آنچه که محرز است این است که تولیدکننده (کشاورز) نقش خود را به درستی انجام می دهد و هر ساله تولید انبوه دارد، اما معضل تقریبا هرساله در این منطقه این است که محصول دسترنج کشاورزان با قیمت اندک از آنان خریداری شده و به دست مصرف کننده با قیمت بالا می‌رسد.

یک مشکل اصلی در این زمینه، مربوط به حوزه توزیع و بعبارت دیگر وجود واسطه ها و دلالان است. بعنوان مثال، پیازی که این روزها از کشاورزان در مزارع جنوب کرمان به قیمت حداقلی 500 تومان خریداری می شود، همین پیاز در میدان تره بار تهران به قیمت بین 4هزار تا 5هزار و پانصد تومان به فروش می رسد، و تا به دست مصرف کننده برسد بعضاً تا 10 هزارتومان و بیشتر افزایش قیمت پیدا می‌کند. لازم به ذکر است وقتی از قیمت 500 تومانی برای خریداری پیاز کشاورزان گفته می شود یعنی اینکه حتي هزينه خرید بذر اولیه پیازشان هم تامین نمی شود.

تولیدکنندگان پیاز در جنوب کرمان با تولید انبوه که بیش از 300 هزار تن محصول شامل می شود حال که زمان فروش محصولشان است ده‌ها برابر آن زمانی که ما پیاز را پوست می‌کنیم، اشک می‌ریزند؛ اشکی که از غم سنگین یک سال زحمت و تلاش بیهوده و بدهکاری‌های بی اندازه، از اجاره زمینی که بر زمین مانده و دستمزد کارگری که با دست‌های شکافته‌اش سراغ پیازکار را می‌گیرد و هزینه های سرسام آور خرید نهاده های کشاورزی شامل بذر، کود و سم که در زمان کاشت و داشت محصول بعضا از دلالان بصورت گرو تا زمان فروش محصول اخذ شده است که پرداختن به هریک را می‌توان در یک مثنوی هفتاد من کاغذ آورد و این موضوع یعنی افت قیمت هرساله محصولات کشاورزی آسیبی به مراتب بیشتر از کرونا به مردم این منطقه که بیش از 70 درصد اقتصاد آنان وابسته به کشاورزی است وارد کرده است.

لازم به ذکر است که در طی سالیان متمادی توسط گروه های جهادی و بسیجیان عزیز از سراسر کشور خدمات خوبی در زمینه های عمرانی، فرهنگی، بهداشتی و… در این منطقه صورت گرفته است که بسیار قابل تقدیر است، اما علی رغم تمام این خدمات انجام گرفته، رونق چندانی در بهبود وضعیت اقتصادی این مردم اتفاق نیفتاده است و فقر و محرومیت همچنان در این منطقه محسوس است.

از جمله اقداماتی که گروه های جهادی در سراسر کشور در سالی که از سوی امام امت حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مزین به نام «جهش تولید» است در حمایت از رزمندگان جنگ اقتصادی (کشاورزان تولیدگر) می توانند انجام دهند این است که با برپایی نمایشگاه های مستقیم عرضه کالا در مراکز استان ها و شهرستان ها اقدام به حذف واسطه ها (دلالان) نمایند و خود متولی خرید محصول از کشاورزان شوند که این اقدام علاوه بر اینکه تولید کننده را به سودی مناسب می رساند، قیمت تمام شده محصول برای مصرف کننده را هم بسیار پایین می آورد. لذا از تمام گروه های جهادی در سراسر کشور جهت تحقق این امر دعوت بعمل می آید که در جهادی بزرگ به پشتیبانی رزمندگان جنگ اقتصادی در جنوب کرمان بیایند و جلوی ضرر و زیان بیشتر آنان را گرفته و در یک کلام به داد مردم در این منطقه محروم و در عین حال مستعد برسند.

و من اللّه التوفيق
رضا سعادت فر امام جمعه جیرفت

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1456

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =