قاتل جوان جیرفتی پس از ۱۵ سال از حکم اعدام رهایی یافت

به گزارش سایت جیرفت من: حسین سلامی دادستان جیرفت گفت: در سال ۱۳۸۵ یک فقره قتل عمد، در پی یک اختلاف، با اسلحه دست ساز در جیرفت رخ داد که با پیگیری شریفی رئیس زندان جیرفت، واحدهای مددکاری و کمیته صلح و سازش زندان و تشکیل جلسات متعدد بین اولیاء دم و بهره گیری از ظرفیت بزرگان و سُنت حسنه‌ی سازش و مصالحه بین مردم، خانواده مقتول از حق قصاص اعدام گذشت و بین طرفین در این ماه مبارک و رحمت، مصالحه به عمل آمد.

دادستان جیرفت ضمن قدردانی از اولیاء دم به دلیل گذشت و فداکاری در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: اولیاء دم رضایت کامل خود را با گذشت و ایثار نسبت به محکوم به قصاص که رای آن قطعی و آماده اجرا بود اعلام کردند.

سلامی گفت: قصاص از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می‌داند و تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام‌های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایتکاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده است و همچنین در آموزه‌های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت در پایان اظهار داشت: برخی از قتل‌ها اگرچه عمد بوده و قاتل به قصاص محکوم شده‌ ولی مجرم بدون برنامه‌ریزی قبلی و بر اثر درگیری ناخواسته مرتکب قتل شده‌است و کمیته صلح و سازش زندان در این زمینه وارد عمل می‌شود.

انتهای پیام۱۰۰۱*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − دو =