احکام و مبلغ زکات فطره سال ۹۹ از سوی حضرت آیت الله مکارم شیرازی اعلام شد

به گزارش سایت جیرفت من: بنا بر استعلام از دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، هر فرد مکلف در ایران برای مبلغ زکات فطره در سال ۱۳۹۹ می تواند به ازای هر نفر، بدل از سه کیلو گندم معادل ۱۰ هزار تومان یا سه کیلو برنج متوسط معادل ۳۰ هزار تومان پرداخت کند.

آیا زکات فطریه را می توان به واجب النفقه داد؟

زکات فطره را به واجب النفقه (پدر، مادر، زن و فرزند) نمیتوان داد.

اگر انسان به مقداری از مالی که ارزش آن از فطریه بیشتر است نیّت فطره کند چه حکمی دارد؟

هرگاه انسان مالى اعم از پول یا کالا دارد که قیمتش از فطره بیشتر است چنانچه نیّت کند که مقدارى از آن مال براى فطره است اشکال دارد.

زکات فطره سرباز به عهده کیست؟

مخارج سربازها در سربازخانه‏ ها یا میدان جنگ بر عهده دولت است، ولى فطره آنها بر دولت واجب نیست و اگر شرایط در خودشان جمع است باید زکات فطره خود را بدهند.

زکات فطره کارمندان و کارگران به عهده کیست؟ هرگاه انسان کسى را اجیر کند و شرط نماید که مخارج او را نیز بدهد (مانند خدمتکار) باید فطره او را هم بدهد، ولى در مورد کارگرانى که مخارج آنها بر عهده صاحب کار است و این مخارج جزئى از مزد آنها محسوب می‌‏شود، فطره آنها بر صاحب کار واجب نیست، همچنین در میهمانخانه‏ ها و مانند آن، که معمول است کارکنان غذاى خود را در همان‏جا می‌خورند و این در حقیقت جزء حقوق آنها محسوب می‌‏شود، فطره آنها بر خودشان است، نه بر صاحب کار.

زکات فطره کسی که روز آخر ماه مبارک رمضان فوت کند چگونه محاسبه و پرداخت می شود؟ هرگاه کسى بعد از غروب روز آخر ماه از دنیا برود، باید فطره او و عیالاتش را از مالش بدهند، ولى اگر پیش از غروب بمیرد واجب نیست و در صورتى که عیالاتش داراى شرایط وجوب فطره هستند خودشان باید زکات فطره را بپردازند.

پرداخت زکات فطره کسی که بعد از غروب شب عید فطر نانخور گردیده، چه حکمی دارد؟هرگاه بعد از غروب شب عید فطر بچّه دار شود، یا کسى نانخور او گردد مستحبّ است فطره او را بپردازد، ولى واجب نیست.

اگر شخص پرداخت فطریه را به تأخیر بیاندازد چه حکمی دارد؟

مرتکب گناه شده و احتیاط واجب آن است که در اولین فرصت بپردازد. کسی که وکیل در پرداخت فطریه می باشد؛ با توجه به در دسترس نبودن فقیر، می تواند از حساب خود به حساب فقیر واریز کرده و فطریه دریافت شده را مصرف کند؟

در فرض سؤال، مانعی ندارد.

منبع: شفقنا

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1566

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + 20 =