پیام تبریک خانم قرشی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

سرکار خانم قریشی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جیرفت روز جهانی تنوع زیستی را به عموم مردم طبیعت دوست به ویژه فعالان و همیاران محیط زیست شهرستان، تشکلهای مردم نهاد و انجمن‌های حامی حیوانات تبریک گفت.

به گزارش سایت جیرفت من: خانم قرشی سرپرست اداره حفظ محیط زیست، پیام تبریکی صادر کردند که در ادامه می‌خوانیم؛

سازمان ملل متحد روز 22 می (مصادف با دوم خرداد) را با هدف ارتقاء آگاهی عموم و افزایش سطح درک مردم نسبت به تنوع زیستی بعنوان روز جهانی تنوع زیستی نامگذاری کرده است.

برخی افراد بر این باورند که تنوع زیستی نام دیگر حیات وحش است. اما در واقع نام تنوع زیستی، به گونه های متنوع موجودات بر روی کره زمین اطلاق می شود.

به عبارتی دیگر از گونه‌های گیاهی و جانوری گرفته تا میکروب ها، همه بخشی از تنوع زیستی کره زمین به شمار می آیند.

چرا تنوع زیستی اهمیت دارد؟
•    برخی از گونه های گیاهان و جانواران عهده دار پاکیزگی محیط هستند.
•    درختان اکسیژن مورد نیاز انسان را تولید می کنند.
•گیاهان برای آرامش ما مناظری دل انگیز و برای ادامه حیات هوای تازه و سالم فراهم می آورند.
•    اگر گونه های جانوری وجود نداشته باشند، گیاهان به سرعت منقرض می شوند. زیرا گیاهان نمی توانند حرکت کنند و نیاز به گرده افشانی توسط دیگر موجودات دارند، پس کار گرده افشانی آنها را جانواران انجام می دهند

شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی عبارت است از: “راه حل ها در طبیعت نهفته است” “Our Solutions Are In Nature”

 که بیانگر اهمیت طبیعت در پاسخگویی به چالش هایی است که در خصوص توسعه پایدار با آن مواجه هستیم و بر امید، همبستگی و ضرورت و اهمیت همکاری همه جانبه برای دست یافتن به آینده ای هماهنگ با طبیعت تأکید می کند.  

تنوع زیستی در شهرستان جیرفت

اين شهرستان با توجه به موقعيت جغرافيايي و شرايط خاص آب و هوايي در جنوب استان كرمان مجموعه‌اي از منابع و ذخاير ارزشمند طبيعي را كه در كل استان و بعضا مناطق مشابه در سطح كشور وجود دارد در قالب كلكسيوني از ذخاير طبيعي در خود جاي داده است.

گونه های جانوری:

خرس سیاه آسیایی از گونه های نادر و در معرض خطر انقراض میباشد که بهترین زیستگاه این حیوان در کوههایی منطقه حفاظت شده بحر آسمان و پناهگاه حیات وحش زریاب و جبالبارز است و دیگر گونه های جانوری کل و بز، قوچ و میش وحشی ،پلنگ، جبیر (حمایت شده) کاراکال، گرگ، روباه، گراز، خرگوش، کفتار، گربه جنگلی و پرندگانی همچون کبک، تیهو، انواع کبوتر وحشی، باقرقره دراج (حمایت شده)، پرنده در حال انقراض کمنزیل (مرغ جیرفتی) و انواع پرندگان شکاری نام برد.

مهمترین گونه های درختی و گیاهی منطقه:

درختان انارشیطان معروف به گل پرکی در دلفارد و اسفندقه، پسته کوهی (بنه) کسور، کهکم، ارس، کُنار و درخچه های بادام کوهی، انجیر و انگور وحشی، ارچن، زرشک وحشی، قیچ و در بین این درختان بوته های گون، درمنه سریش، آلاله انغوزه، آویشن، کنگر، گارچی شیرین بیان و علف های فراوان به چشم می‌خورد.

به خاطر داشته باشیم پاسداری و حراست از این سرمایه همگانی جز با حضور و همراهی فعال تمامی اقشار جامعه میسر نیست.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1575

1 thought on “پیام تبریک خانم قرشی به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − یک =