بارگاه ائمه بقیع در چه سالی و به دستور چه کسی تخریب شد؟

به گزارش سایت جیرفت من: هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع است که به این مناسبت، مطلبی را تقدیم شما خوبان خواهیم کرد.

پيروان امام احمد حنبل (حنابله) به بهانة مخالفت با شرك و مبارزه با مظاهر آن با هر نوع تعمير و احترام و ساختن قبور اولياي الهي مخالفت مي ورزيده اند تا آنجا كه ايشان زيارت را شرك قلمداد ميكردند.

ابن تيميه يكي از بزرگترين مبلغان منحرف اين مكتب گمراه بوده است كه در دوران حياتش مورد اعتراض علماي اهل سنت واقع شد و به سبب اين عقائد و نيز قول به جسمانيت خداوند، توسط علماء هم عصرش مورد محاكمه قرار گرفت و سرانجام به زندان محكوم گرديد و در سال 728 هـ.ق در زندان مراكش به هلاكت رسيد.

سالها بعد افكار ابن تيميه توسط جواني متكبر و عصبي مزاج، يعني محمد بن عبدالوهاب موسس فرقة گمراه وهابيت حياتي دوباره يافت و به تبليغ و ترويج مكتب خود ساختة وهابيت پرداخت.

آغاز دعوت وهابيان در ديار نجد، سال 1157 هـ.ق است، زمانيكه محمد بن عبدالوهاب (1206 ـ 1115) حركت خود در مبارزه با آنچه آن را «شرك» مي ناميد، آغاز كرد. وي براي توسعة دعوت خود، به دِرْعيه رفت و با دادن دست اتحاد با محمد بن سعود (1179 ميلادي) (جد آل سعود) حاكم اين شهر، راه را براي پيروزي هاي بعدي دعوت وهابي هموار كرد. حركت مزبور ابتدا منطقة نجد را تحت پوشش قرار داد و سپس در پي نبردهاي خونين فراوان، سلطة خويش را تا ساحل خليج فارس از يك سو و بر تمامي منطقة حجاز شامل مكه و مدينه گسترانيد.

پس از آنكه وهابيون اين جنايتها را در مكه و مدينه انجام دادند، با مخالفت گستردة مسلمين مواجه شدند. مسلمانان به خشم آمده خواستار آزادي حرمين شريفين از لوث وجود آل سعود و وهابيون بودند كه به دنبال آن، سپاه عثماني به فرماندهي محمدعلي پاشا در سال 1233 قواي آل سعود را در هم شكستند و پس از آن آل سعود در مدت 80 سال در عزلت روزگار گذارندند.

وهابيون مدينه منوره را به مدت طولاني محاصره كردند و بالاخره در سال 1344 هـ .ق و يا 1925 ميلادي مدينه را به اشغال خود درآوردند. آنها پس از گرفتن فتواي اجباري از علماي مدينه مبني بر هدم مظاهر شرك در هشتم شوال 1344 به قبرستان بقيع حمله كردند و قبور ائمه بقيع عليهم السلام و بسياري از شخصيت هاي بزرگ اسلام را با خاك يكسان كردند.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1752

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =