مبارزه علیه آفت زنجره خرما در سطح ۱۰۰ هکتار نخیلات شهرستان عنبرآباد

مدیرجهادکشاورزی عنبراباد گفت: مبارزه بر علیه آفت زنجره خرما در شهرستان عنبرآباد در سطح ۱۰۰ هکتار از نخلستان های بخش جبالبارز جنوبی آغاز و عملیات مبارزه همچنان ادامه دارد.

به گزارش سایت جیرفت من: مهندس محسن طاهری مدیر جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از روند مبارزه با آفت زنجره خرما اظهار داشت: یکی از آفات مهم ‌‌و کلیدی نخیلات منطقه زنجره خرما می باشد که در صورت عدم مبارزه خسارت زیادی به محصول وارد می کند.

وی افزود: جمعیت آفت تابع شرایط آب و هوایی و سایر عوامل کنترل کننده آن می باشد به گونه ای که در بعضی از سالها حالت طغیانی به خود می گیرد که در اثر تغذیه حشره بالغ و پوره های آفت از شیره برگ‌ها و ترشح فضولات چسبناکی در سطح رویی و زیرین برگ (عسلک) برگ‌های درخت رو به خشکی رفته و کیفیت و کمیت محصول کاهش پیدا می کند.

طاهری بیان داشت: در خردادماه سال جاری با طغیانی شدن این آفت در روستاهای استارم، زاخت، ملک آباد، گزآباد و حاجی آباد که کانون آفت خرما محسوب می شود، در راستای عملی شدن شعار جهش تولید و حمایت از بهره‌برداران مبارزه شیمیایی در سطح یکصد هکتار از نخلستان های آلوده در منطقه استارم توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با مشارکت کشاورزان صورت گرفته و عملیات مبارزه همچنان ادامه دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان از باغداران تقاضا نمود: با توجه به اینکه انجام مدیریت تلفیقی در کنترل آفت گامی موثر می باشد، لذا با رعایت فاصله مناسب بین نخل ها، رعایت بهداشت نخلستان از جمله انجام عملیات هرس، حذف و پاجوش، تنه جوش، تغذیه باغات در زمان مناسب و نصب نوارهای زرد چسبنده باعث کاهش جمعیت آفت و در نتیجه کاهش مصرف سموم شیمیایی گردند.

وی در ادامه افزود: کشاورزان برای هماهنگی لازم جهت مبارزه به مرکز خدمات مردهک مراجعه نمایند.

تهیه خبر: خانم مهندس بهادری

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1783

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + دو =