پیام تبریک خانم قریشی به مناسبت روز جهانی محیط زیست

خانم قریشی سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جیرفت، 16 خرداد روز جهانی محیط زیست را به عموم مردم طبیعت دوست به ویژه فعالان و همیاران محیط زیست شهرستان، حافظان و دوست داران زیبایی های طبیعت، تبریک گفت.

به گزارش سایت جیرفت من: روز جهانی محیط زیست روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به‌عنوان روز محیط زیست انتخاب شده‌است.

هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیداً محیط زیست را تهدید می‌کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می‌شود. امسال 16 خرداد روز جهانی محیط زیست با عنوان تنوع زیستی؛ فراخوان اقدام به مقابله با انقراض فزاینده گونه ها و تخریب طبیعت نامگذاری شده است.

بر اساس جدیدترین گزارش صندوق جهانی طبیعت WWF تخریب زیستگاه با ۴۰‎٪ و صید و شکار (مجاز و غیرمجاز) با ۳۵‎٪ مهمترین دلایل نابودی گونه‌های جانوری در ۵۰ سال گذشته به‌شمار می‌روند.

پس از دو عامل اصلی فوق (تخریب زیستگاه و صید و شکار) بیماری‌ها و گونه‌های مهاجم با ۱۰ درصد، تغییرات اقلیمی ۸ درصد و آلودگی با ۷‎٪ عوامل موثر بر نابودی گونه‌های جانوری جهان هستند.

وظیفه ما در روز جهانی محیط زیست چیست؟

جواب این سوال بسیار ساده و راحت است، شما می‌توانید فقط با رعایت چند نکته مهم اما آسان از محیط زیست اطرافتان مراقبت کنید.

  1. از ظرف‌های پلاستیکی و یکبارمصرف کمتری استفاده کنید.
  2. زمانی که به خرید می‌روید، از خانه با خود کیسه‌های پارچه‌ای ببرید.
  3. رفتار درست در طبیعت و دوست داشتن حیوانات را به کودکان آموزش دهید.
  4. زباله‌های قابل بازیافت را از زباله‌های دیگر جدا کنید.
  5. در زمان طبیعت‌گردی اثری از خودتان در طبیعت به جا نگذارید.
  6. درختان و گیاهان را قطع نکنید.

تنوع زیستی چیست؟

تنوع زیستی، تنوع موجودات زنده است که حیات روی زمین را تشکیل می‌دهد. از گیاهان و حیوانات گرفته تا قارچ‌ها و باکتری‌ها- اکوسیستم‌هایی که در آن‌ها قرار دارد- مانند اقیانوس‌ها ، جنگل‌ها، محیط‌های کوهستانی و صخره‌های مرجانی- و همچنین تنوع ژنتیکی آن‌ها.

حیات انسان به حیات اکوسیستم‌های سالم و غنی از تنوع زیستی وابسته است و ازجمله کارکردهای تنوع زیستی و اکوسیستم‌ها برای انسان: تأمین غذا، تصفیه آب‌های آلوده، تولید اکسیژن، مواد اولیه بسیاری از صنایع، مواد اولیه داروها و کاهش احتمال وقوع بلایای طبیعی هستند.

زمین میراث مشترک همه نسلهاست، در حفظ آن کوشا باشیم.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1859

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =