چرایی جهش تولید/ یادداشت روز

به گزارش سایت جیرفت من: اساساً اقتصاد ایران ظرفیت تحریم‌پذیری بسیار بالایی دارد و به‌راحتی قابلیت تحریم شدن را دارا می‌باشد. دلیل این اتفاق را می‌توان در خام فروش بودن و نداشتن تنوع تولید کشور جستجو کرد. برای حل مشکل تحریم شدن قاعدتاً باید کاری کرد تا هزینه‌های اعمال تحریم علیه کشور برای دشمن افزایش یابد و این اتفاق با جهش و تنوع دادن به تولید کشور محقق می‌شود.

۲- جهش تولید می‌تواند فرصت‌های از دست‌رفته اقتصادی کشور در دهه اخیر به‌واسطه ثبت نرخ رشدهای اقتصادی منفی، میانگین منفی، نوسانی را تا حدودی جبران کند.

۳- جهش تولید بزرگ‌ترین دغدغه خانواده‌ها و جوانان فارغ‌التحصیل یعنی اشتغال را پاسخ خواهد داد. بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ازجمله افزایش سن ازدواج، طلاق، اعتیاد، کاهش فرزند آوری، پیر شدن جمعیت به خاطر بیکاری و مشکلات اقتصادی است.

۴ – جهش تولید امکان جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از اختلال جزئی در برخی کسب‌وکارها در اثر بلایای طبیعی و شیوع کرونا ویروس در کشور را فراهم خواهد کرد.

۵ – جهش تولید به ارتباط بین صنعت و دانشگاه، پژوهش‌های کاربردی و فعالیت‌های دانش‌بنیان رونق می‌دهد.

۶ – جهش تولید شانس تحقق درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده در بودجه عمومی دولت در سال ۱۳۹۹ (۱۹۸ هزار میلیارد تومان) در شرایط تحریم و کاهش شدید قیمت نفت را افزایش می‌دهد.

۷ – جهش تولید می‌تواند از عمیق‌تر شدن رکود تورمی در اقتصاد ایران جلوگیری کند.

۸ – زیر سایه کاهش شدید درآمدهای نفتی، تلاش برای جهش تولید، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های واقعی کشور برای اقتصاد بدون نفت و مشخصاً عدم وابستگی بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات به نفت را نشان خواهد داد.

۹ – جهش تولید امکان تقویت صادرات غیر‌نفتی و ترمیم اختلال صادرات از مسیر کشورهای همسایه با هدف کمک به پوشش نیازهای ارزی کشور در شرایط تحریم را فراهم خواهد کرد

۱۰ – جهش تولید انعطاف‌پذیری سیاست‌های اقتصادی دولت برای کنترل تبعات ناشی از مشکلات ساختاری اقتصادی ایران نظیر رشد بالای حجم نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی در شرایط تحریم‌های کنونی را تقویت خواهد کرد.

کاری از: کارگروه علم،فناوری،اقتصاد، جوانان عاشورایی هیات رزمندگان اسلام جیرفت

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=1927

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + دوازده =