امام جمعه درب‌بهشت: قبور شهدای گمنام در گمنامی بسر می‌برد

به گزارش سایت جیرفت من: حجت الاسلام و المسلمین حسین جهانبانی امام جمعه درب بهشت در خطبه اول نماز جمعه گفت:

بسم الله الرحمان الرحیم
الحمدالله..‌‌.
“واتفوا الله ان الله تواب الرحیم(حجرات ۱۲)”
“از خدا پروا کنید که خدا بسیار توبه پذیر و مهربان است.”

فساد گاهی اخلاقی است مثل کسی که دروغ می گوید یا غیبت می کند و گاهی فساد مالی است مثل کسی که ربا میگیرد یا رشوه میدهد و رشوه میگیرد و مال حرام در زندگی اش است. گاهی فساد اجتماعی است، فسادهایی مانند بدحجابی که در کوچه و خیابان و مراکز اداری مشاهده می شود.

گاهی فساد سیاسی است و در رهروان دولت و حکومت وجود دارد، مثل پارتی بازی ها ظلم و بی عدالتی ها و گاهی فساد مجازی است مثل فسادهایی که در اینترنت و موبایل و ماهواره وجود دارد، گاهی فساد خانوادگی است.

موضوع بحث ما فساد کلی است. اولاً معنای فساد را باید بدانیم، فساد را در لغت به بی نظمی و خروج از عدالت معنا کرده اند. هر چیزی که از حد درست و طببعی اش خارج شود را فساد نامیده اند.

اگر فشار خون یا قند یا ضربان قلب از حد عادی و طبیعی اش خارج شود این فسادی است که نتیجه آن بیماری می شود. اخلاق هر آدمی یک حد طبیعی دارد اگر عصبی شد این فساد است.

آیات و روایات بسیاری در مورد موضوع بحث یعنی فساد در جامعه و خانواده وجود دارد.

مصادیق فساد؛ یکی از مصادیق فساد
۱.عدم اطاعت از سخنان انبیا و ائمه (ع) “ولاتفسدوا فی الارض بعد اصلاحها” بعد از اینکه خدا زمین را اصلاح کرد فساد نکنید.

خدا چگونه زمین را اصلاح کرده که مردم فساد نکنند. روایت داریم “اصلحها برسول الله(ص) و امیرالمومنین” اصلاح زمین اینگونه بوده که خدا انبیا را فرستاده ائمه را منصوب کرده است. بواسطه بندگان خاص و خوب خدا
اما بعضی از مردم از خط الهی خروج کردند به غدیر بی‌توجهی کردند، اگر مردم به سخنان انبیا عمل می کردند دیگر فسادی در جامعه نبود. انبیا برای اصلاح آمدند.

یکی دیگر از مصادیق فساد؛ اسراف است. چرا؟ چون اسراف‌گر منابع را به هدر میدهد باعث می شود سرمایه از بین برود. این گناه و فساد است.

قرآن میفرماید: “ولاتطبعوا امر المسرفین الذین یفسدون فی الارض” “به سخن کسانی که اهل اسرافند گوش ندهید.”

یکی از مصادیق دیگر فساد، طغیان است. طغیان چند نوع است که یکی از آنها طغیان اعتقادی است. مثلا فرعون می گفت (انا ربکم الاعلی) من پروردگار بزرگ شمایم، این فساد اعتقادی است. فرعون از درون فاسد بود.

قرآن میفرماید “پادشاهان هر کجا که وارد شدند، فاسد ساختند.”.

بنی امیه آمدند عده ای را کشتند بنی عباس نیز مخالفان را کشتند. ببینیم قرآن به چه چیزی فساد میگوید. اسراف، طغیان، ظلم و عدم اطاعت از سخنان انبیا و ائمه؛ لذا امام صادق علیه السلام که فرمودند: “فساد الظاهر من فساد الباطن” “تمام گناهان ریشه در درون انسان دارد.”.

اولین راه مبارزه با فساد، آگاهی دادن و اعطای بینش است.
جوانان باید بدانند ضرر فضای مجازی و سایت های منحرف چیست. خانواده ها باید بدانند شبکه های ابتذال ماهواره چه اثرات منفی دارد. انسان باید بداند مال حرام در خانه چه اثری دارد. کارمند باید بداند اگر کم کاری کند چه اثر نامطلوبی در آینده به سراغ او و خانواده خواهد آمد.

این حداقل وظیفه ای است که در مبارزه با فساد داریم. رسول خدا(ص) فرمووند: “ای اباذر! اگر سه چیز در زندگی کسی باشد انسان موفقی است و خدا او را دوست دارد” “اذا اراد الله بعید خیرا” اگر کسی مشمول لطف خدا قرار گیرد و خدا بخواهد به او عنایت کند سه چیز به او می دهد.

۱.فقهه فی الدین. اول دینش را به اندازه خودش بشناسد
۲.و زهده فی ادنیا، دنیا برایش اصل نباشد بلکه معبر باشد
۳.و بصره بعیوب نفسه. عیب هایش را به او می شناساند.

ببینیم آگاهی دادن حضرت امام علی علیه السلام در میدان جنگ؛ در جنگ صفین در لشکر دشمن سربازی قرآن میخواند “عم یتسالون عن النبا العظیم الذی هم فیه مختلفون” قرآن یک وجه ندارد ظاهرش برای عموم است. اما اشاراتی برای خواص دارد. “النبا العظیم” ظاهرش یعنی قیامت، اما یکی از معانی باطنی اش ولایت است.

سرباز دشمن این آیات را میخواند امیرالمومنین(ع) او را متوقف کردند و فرمودند میدانی “النباالعظیم” چه کسی است؟ “والله انی النبا العظیم”، “بخدا النباالعظیم من هستم تو با چنین کسی می جنگی”؟، انسان وظیفه دارد بگوید یا گوش میدهد یا گوش نمی دهد.

“یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابرو و رابطوا واتقوا الله لعلکم تفلحون(آل عمران ۲۰۰)” “ای کسانی که ایمان آورده اید در برابر مشکلات و هوس ها استقامت کنید”

در برابر دشمنان پایدار باشید و از مرزها مراقبت کنید شاید رستگار شوید.

عن الباقر(ع): “اصبرو اعلی اداء الفرائض”، در انجام واجبات صبر کنید “و صابرو اعدوکم” در مقابل دشمنانتان پایدار باشید “و رابطوا امامکم المنتظر”، از مرزهای خود مراقبت، یعنی از امام منتظر دفاع کنید. (بحارالانوار ج۲۴ص۲۱۹)

در آستانه سالروز شهادت ریئس مذهب اثنی عشری حضرت امام صادق علیه السلام قرار داریم به همین مناسبت عرض تسلیت و تعزیت دارم محضر شما نمازگزاران جمعه بخش ساردوئیه،

این امام بزرگوار بیش از چهار هزار شاگرد داشتند در رشته های مختلف، سخن گفتن در وصف این شخصیت کار آسانی نیست و از کرامات آن امام همین بس، در سفر به حج، یک خانمی را دیدند با یک بچه در کنار گاو مرده خود نشسته اند و گریه میکنند و امام از موضوع با خبر شد؛ زن گفت زندگیمان را از طریق شیر همین گاو میگذراندیم، الان گرفتار شدیم، حضرت فرمودند آیا دوست داری گاو زنده شود، آن زن جواب داد آری و حضرت دعا کردند و به امر خدا آن گاو زنده شد و چون وقت اندک است کرامات زیادی از حضرت وجود دارد که بجای خودش گفته خواهد شد.

حضرت در سال ۱۴۸ه ق بدست عوامل منصور دوانقی با زهر مسموم شدند و مشهور است در ۲۵ شوال این حادثه غمبار و ناراحت کننده بوقوع پیوست.

حاج آقا جهانبانی امام جمعه بخش ساردوییه در خطبه دوم بعد از توصیه به تقوای الهی گفتند ۲۵ شوال سالروز تدفین شهدای گمنام شهر درب بهشت میباشد که متاسفانه قبور این عزیزان همانطوریکه نامشان گمنام است قبور مطهرشان در گمنامی بسر میبرند مردم و مسولین باید توجه کنند هر چه که امروز من و شماها داریم از برکت خون شهداست، بنده هم شورای شهر مسول این کار قرار دادم جهت ساخت یک بارگاه در شان و منزلت این عزیزان اما جوابی یافت نشد، از طریق مسولین شهرستانی، باز هم شورای شهر و بخش پیگیر این مساله باشند.

رئیس شواری فرهنگی بخش ساردوئیه افزودند: امروز با اعتراضات سراسری در امریکا صدای ترک برداشتن لانه ابرقدرتها و صدای شکستن استخونهای پیکره امریکا به گوش میرسد. “و مکروا و مکرالله” آنان که مکر و حیله کردند خداوند مکر و حیله‌شان به خودشان برگرداند.

امریکا بیشتر در خیالاتش بلند پروازی بود که جهان را تصرف کند منطقه ما را به آتش بکشد. بدون اینکه کشورهای اسلامی کوچکترین اقدامی انجام دهند مردم بر علیه حکومت نامشروعشان قیام کردند و همه یک صدایند که “ما نمی توانیم نفس بکشیم”.

یک پلیس، با لباس نظم و امنیت با زانوی خود در مقابل دید مردم و دوربین، یک سیاه پوست را کُشت، اینها همانانی هستند ادعای حقوق بشر و دموکراسی غربی را سر میدهند.

رنگین پوستان ترس این را دارند یک روزی فرزندشان بدست پلیس کشته میشوند. هر روز تهدید و مجروح و قتل و تبعیض صورت میگیرد.

امروز در امریکا مردمانش شعار عدالت خواهی سر میدهند این شعار است. این غرب است که امروز از درون پوسیده شده و در خود بزودی فرو خواهد ریخت.

حضرت آقا فرمودند امریکا رو به افول است اینهم افول و زوال امریکا، کسانی که وحشیگری امریکا برایشان غیرقابل انکار بود امروز گوش و چمشان را خوب باز کنند و از این شک و تردید بیرون بیایند.

امام جمعه بخش ساردوییه حاج آقا جهانبانی در پیرامون مجلس یازدهم شورای اسلامی و نمایندگان گفتند: توصیه های رهبری را جدی بگیرید و حضرت آقا فرمودند: “در قانونگذاری انقلابی عمل کنید چرا که مجلس یک نهاد انقلابی و برگرفته از انقلاب است”.

در موضع گیریها انقلابی عمل شود فلانی رای داد نداد موافق بود یا مخالف، دیگر وقت دعوا نیست بلکه وقت کار است و باید به مشکلات بپردازید و اولویت بندی کنید.

یکی از دغدغه های نمایندگان همین گرانی بازار ارز و طلا و مسکن و خودرو باشد. مایحتاج مردم یا یافت نمی شود یا روز به روز گرانتر می شود.

مقام معظم رهبری در ۱۴ خرداد که سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی بود فرمودند: حضرت امام تحول خواه و تحول‌گرا بودند به روز بودند بدنبال پیشرفت بودند به داشته ها اکتفا نکردند. امروز نمایندگان ما، وزرا را به مدیران تحولی و غیرتحولی در آورند، تحولی دارای برنامه است بدنبال عرق ریختن و خدمت به مردم است و غیر تحولی آن است که آهسته می آید و آهسته میرود، این نیروی قَدَری نخواهدبود.

جناب قالیباف نطق اول مجلس‌شان این بود که سازش و مذاکره با آمریکا پُر ضرر و بی حاصل خواهد بود.

دشمنان و بدخواهان ما بدانند که شما نمی توانید ایران مقاوم و با روحیه انقلابی گری ما را وادار به سازش و مذاکره کنید.

روحیه انقلابی گری یعنی شکستن تحریم های نفتی، این قدر عظیم ایران اسلامی است و حرکت کشتی های ایران به حیاط خلوت آمریکا یعنی ونزوئلا با پرچم رسمی کشورمان در روز روشن.

در پایان خطبه دوم امام جمعه بخش ساردوئیه گفتند: با گرانیهای افسار گسیخته باید چه کنیم؟ در ماه های اخیر و بخصوص از ابتدای سال ۹۹ موجی از گرانی های لجام گسیخته بازار را فرا گرفته، بازار ارز و طلا، بازار مسکن، بازار خودرو در این زمینه پیش تازند.

در هفته های اخیر بسیاری از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با گرانی چندانی مواجه شده اند.

شرایط سخت کرونایی در چهار ماه اخیر و خسارتهای سنگینی به بخشهای تولید و توزیع و حمل و نقل وارد شده است؛ احتکار اجناس، عدم نظارت، اینها و عوامل دیگر سبب گرانی و افسار گسیختگی بازار شده است.

منبع: کانال سروش دفتر امام جمعه درب بهشت

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=2029

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =