نماز جمعه‌ای که تعطیل شد/ خطبه‌های ناگفته‌ی ۱۳۹۸/۱۲/۹ جیرفت

به گزارش سایت جیرفت من: نماز جمعه جیرفت در آخرین دقایق قبل از اقامه برگزار نشد و متن خطبه‌های ناگفته‌ی نماز جمعه جیرفت به شرح ذیل ارائه می‌شود؛

بسم الله الرحمن الرحیم

نماز جمعه ای که تعطیل شد…
“خطبه های ناگفته ۱۳۹۸/۱۲/۹ شهرستان دارالولایه جیرفت”

امام امت حضرت آیت الله العظما خامنه ای “مدظله العالی” می فرمایند: همه برادران و خواهران را به رعایت تقوای الهی در فعل، در بیان و در فکر، در شنیدن و در گفتن دعوت می کنم.


وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ (٣٤)
وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِينَ صَبَرُوا وَمَا يُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِيمٍ (٣٥)
وَإِمَّا يَنزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (٣٦) ” سوره مبارکه فصلت”.

نظر علامه طباطبایی رحمة الله علیه در مورد عامل حضور قلب در نماز: قبل از نماز مراقب زبان خود باشید نماز با حضور قلب مزد است و آن را به کسی می‌دهند که قبلاً زحمت کشیده باشد.

شیطان شناسی از دیدگاه قرآن کریم نحوه برخورد مبلغان دینی و افراد مومن با سوء برخورد ها و بد اخلاقی های اجتماعی.


۱.بدهی را با خوبی پاسخ دادن و اهل انتقام نبودن. (ولا تسوی الحسنه ولاالسیئه)
دعای مکارم الاخلاق امام سجاد علیه السلام از خداوند توفیق نیکی کردن می خواهد به غیبت کنندگان و نیکی کردن به کسانی که به او بدی کردند ایجاد ارتباط با کسانی که با وی قطع ارتباط کرده اند.

۲. در برخورد با مخالفان اخلاق نیک کافی نیست تهاجم اخلاقی لازم است (“ادفع” بالتی هی احسن) نباید اخلاق نیک باعث سوء استفاده افراد بد اخلاق باشد بلکه این حسن اخلاق باید یک ابزار رفع خصومت تبدیل خصومت به دوستی شود.
مانند ماجرای برخورد مرد شامی با امام سجاد “علیه السلام”
یا برخورد حاج قاسم با عراق

به عبارت بهتر تنها راه مقابله با خصومت و دشمنی استفاده از تاکتیک انتقام نیست بلکه تاکتیک حسن اخلاق هم نه تنها رفع خصومت می‌کند بلکه خصومت را به دوستی تبدیل می کند کیمیای واقعی آن نیست که مس را به طلا تبدیل کند حکیمی واقعی آن است که دشمنی ها را به محبت تبدیل کند.
از محبت خارها گل میشود
از محبت سرکه ها مل می‌شود.

خصوصاً اخلاق در وقت قدرت و پیروزی روز فتح مکه شعار مسلمانان انتقام انتقام بود اما پیامبر فرمودند امروز انتقام نیست بلکه روز رحمت و مرحمت است.

۳. رفتار نیکو با نااهلان؛ مدیریت صحیح روابط اجتماعی با دشمنان مخصوصا کسانی است که خودسازی کرده باشند (و ما یلقاها الا الذین صبروا و ما یلقاها الا ذو حظ عظیم) این خصلت برخورد نیکو را ، جز کسانی که اهل صبر و شکیبایی هستند و بهره بزرگی از کمالات اخلاقی داشته باشند نمی توانند انجام دهند.

از آن طرف استفاده از تاکتیک انتقام فقط به جای برخوردهای اخلاقی نتیجه کم صبری و عدم خود سازی است و نتیجه مخلوط شدن در برابر نیروهای شیطانی.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: آدم دیندار چون می اندیشد آرامش بر جان او حاکم است چون خضوع می‌کند متواضع است چون قناعت می کند بی نیاز است و به آنچه داده شده خشنود است.

۴. انواع تاکتیک های شیطان ”و اما ینزغنک من الشیطان نزغ”
الف) ترساندن: الشیطان یعدکم الفقر .. (سوره مبارکه بقره آیه شریفه ۲۶۸)
ب) زیبا جلوه دادن و تزیین کردن: زین لهم الشیطان اعمالهم (سوره مبارکه نمل آیه شریفه ۲۴)
ج)وعده های تو خالی و آرزو سازی “یعدهم و یمنیهم (سوره مبارکه نساء آیه شریفه ۱۲۰)
د)از طریق دشمنی و کینه: یوقع بینهم العداوه و البغضاء (سوره مبارکه مائده آیه شریفه ۹۱)

برانگیختن حس انتقام کار شیطان است که حتی دست از سر پیامبران هم نمی کشد ؛ “و اما ینزغنک من الشیطان نزغ …”

۵. راه مقابله با وسوسه های شیطانی پناهنده شدن به خداوند است “فاستعذ بالله” که بی پاسخ هم نمی ماند چرا که “انه هو السمیع العلیم” پس استعاذه را باید گفت ولو خداوند می داند.

امام باقر علیه السلام می فرمایند: صلاه الجمعه فریضه و الاجتماع علیها فریضه فان ترک رجل من غیر عله ثلاث جمع فقد ترک ثلاث فرائض و لا یدع ثلاث فرائض من غیر عله الا المنافق
نماز جمعه واجب است و اجتماع براي آن با امام (معصوم) واجب است. هر گاه مردي بدون عذر سه جمعه را ترك گويد, سه واجب را ترك گفته و كسي سه واجب را بدون دليل و عذر ترك نمي گويد مگر منافق.

در برخورد با نامهربانی ها: خدایا اگر کسی طاقت دیدن خوشبختی ها را ندارد آن چنان خوشبختش کن که ما را از یاد ببرد.

امام خمینی (رحمت الله علیه) شرافت این ماه رجب در بیان ها و در عقل ها و در فکر ها نمی گنجد و از برکات این ماه ادعیه ای است که وارد شده است در این ماه ها.

شهید مجید پازوکی ماه رجب را خیلی دوست داشت و می گفت هر چه در ماه رمضان گیرمان می آید به برکت این ماه رجب است.

قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُو َمَوْلَانَا وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ (سوره مبارکه توبه آیه شریفه ۵۱)

امام موسی بن جعفر علیه السلام می فرمایند: هر که یک روز از ماه رجب را روزه بدارد آتش جهنم را به اندازه یک سال از او دور گرداند.

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر شخصی که قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را در می یابد.

“سبحان الاله الجلیل ، سبحان الذی من لا ینبغی التسبیح الاله ، سبحان الاعز الاکرم سبحان من لا لیس له العز و هو اهل”(مفاتیح الجنان)

در مورد انتخابات:
۱.تشکر از حضور هوشیارانه و با بصیرت مردم که در روز ۲ اسفند ماه با عشق و علاقه به نظام اسلامی و ارادت قلبی به منویات امام امت علیرغم توطئه‌ها که به فرمایش حضرت آقا حتی یک ساعت هم نمی گذارند هم به هدر برود از تلاش برای عدم حضور مردم در انتخابات فروگذار نکردند. از طراحی توطئه‌های مختلف و جنگ روانی مثل افزایش مشکوک قیمت دلار و سکه و ماشین تا دروغ پردازی برای شکنجه و آزار یک زندانی زن و قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF در همان جمعه انتخابات تا بحث ویروس کرونا که مردم نیایند درسته ایستند و خطر ویروس کذا و کذاست و استامپ و خودکارها این جور است و آن جور است و…
تا توطئه هایی از این قبیل که انتخابات نیست انتصابات است تشریفات است و شورای نگهبان کذا و کذاست. خب با این تفاسیر دو هدف را دنبال می‌کردند اولاً جلوگیری از حضور حداکثری مردم و ثانیاً جلوگیری از راهیابی نمایندگان انقلابی به مجلس که در هر شکست جدی خوردند.
البته میزان مشارکت حدود ۲۵ نفر با مشارکت ۴۳% با این هجمه‌های تبلیغاتی لطف الهی بود.
اگرچه حضور حداکثری مردم در مراسم تشییع حاج قاسم و ۲۲ بهمن نشانه اعتقاد راسخ مردم به نظام اسلامی است و کاهش حضور در انتخابات نتیجه ضعف در عملکرد دولت و مجلس فعلی و عدم رضایت مندی مردم از این دو قوه به شمار می‌رود نه نظام اسلامی.

۲. تشکر از رای با بصیرت مردم و عملکرد خوب و شایسته شورای محترم نگهبان که زمینه‌ساز فتح قاطع مجلس توسط تفکر انقلابی گوید که این فتح مقدمه فتح دولت هم خواهد بود که خود این امر وظیفه تفکر انقلابی را مضاعف می‌کند عملکرد صحیح در حوزه دین و فرهنگ اقتصاد و اشتغال باید سرلوحه فعالیت های شبانه روزی قرار بگیرد خدای نکرده غرور و قدرت‌طلبی نتیجه‌اش ناامیدی از نظام خواهد بود و گناهی نابخشودنی است.

۳. تشکر اصلی را باید از امام راحل و خون شهدا و تدابیر حکیمانه امام داشت که اجازه انتخابات را به ملت دادن و شاخص‌ه ها را بیان فرمودند تا زمینه حضور حداکثری و انتخاب افراد اصلح صورت پذیرد.

البته مردم توجه داشته باشند که دشمن همواره در مقابل پیروزی های نیروهای انقلابی در سیلی های سخت تفکر انقلابی به دشمن دست به طراحی توطئه‌های میزند تا کام شیرین مردم تلخ شود در جریان سیلی تفکر انقلابی به آمریکا در حمله به عین السد قضیه هواپیمای اوکراینی و در جریان سیلی سوم به آمریکا در انتخابات ۲ اسفند بحث ویروس کرونا را پیش کشیدند.

۴.در حوزه شهرستان تشکر از آحاد مردم به ویژه خانواده شهدا ایثارگران و جانبازان آزادگان و به ویژه جوانان و رای اولی ها، در هر حال شهرستان دارالولایه جزو رتبه های برتر کشور در میزان مشارکت بود متاسفانه شبهاتی هم در مورد سلامت انتخابات در شهرستان جیرفت و عنبرآباد مطرح است که چند نکته را به اختصار مطرح می کنیم.
اولاً: ما روی نتیجه هیچ تعصبی نداریم لذا به منتخبان مردم از هر حزب و جناح و تفکری که باشد صمیمانه تبریک عرض می کنیم و حمایت می‌کنیم و الحمدلله گزینه های انتخاباتی شهرستان جیرفت همگی از طیف انقلابی بودند که از حضور همگی آنها هم در گرم کردن تنور انتخابات تشکر می‌کنیم اما روی انتخابات سالم فارغ از نتیجه روی رای مردم حتی یک تکرار حق الناس تعصب داشته و حساسیم.

ثانیاً: شبهه وارد کردن، حرف غیرمستند زدن، بزرگنمایی هم خلاف انصاف است و هم حق الناس. بلکه حق الناس بزرگ انقلتت وارد کردن به اعتماد عمومی مردم به مجریان انتخاباتی است لذا صاحبان رسانه منتقدین اجتماعی از بیان حرف غیرمستند صددرصد اجتناب کند اگرچه نه گفتن حقایق هم به بهانه پیروزی گزینه مورد حمایت خودشان هم غلط است کما اینکه گفتن باطل هم به خاطر رای نیاوردن گزینه مورد حمایت ناصواب است پس ملاک باید تقوا و عدالت باشد.

ثالثاً: به هرحال شبهاتی مطرح است که بعضاً با مستنداتی هم همراه است لذا مسئولین محترم باید دقیقاً آنها را مورد بررسی قرار دهند و زمینه اقناع عمومی جامعه را فراهم کند و اگر این مطالب ناصواب است و عامل انتشار آن برخورد کنند اما اگر صحیح است باید دقیقاً از رای مردم صیانت شده و با عاملین دخل و تصرف احتمالی صددرصد و با اشد مجازات برخورد شود.

رابعاً: نامزدها و مردم همه باید به قانون و نظر نهایی شورای نگهبان تمکین کنند.

در فرصت قانونی اعتراضات به شورای نگهبان ارسال شده و ایشان هم قول دادند در فرصت قانونی بررسی لازم را به عمل آورند لذا همگی موظفند پس از ارسال آن چه که شک و شبهه و اعتراض دارند به شورای نگهبان از نظر نهایی آنها هر چه که باشد ۱۰۰ درصد تمکین کنند . به هر حال فصل الخطاب قانون است نه  فضای مجازی و اشخاص چه به نفع من باشد چه به ضرر من.

نکته دوم: آمادگی میلیونی برای دفاع و ضربه متقابل؛
حضرت آقا در بیانات روز یکشنبه ۱۲/۴ در درس خارج خود فرمودند من نام لم ینم عنه (نامه ۶۲ نهج البلاغه) اگر کسی خوابش ببرد دشمن خوابش نمی برد فرمودند همانطوری که هزاران نفر را می‌گذارند برای مسائل گوناگون ایران ما بایستی میلیونها نفر آماده باشیم برای اینکه هم دفاع کنیم هم زنده بزنیم ما هم باید متقابلاً حمله کنیم چه تبلیغاتی و انواع و اقسام کارهایی که از دست یک ملت انقلابی بر می‌آید.

این فرمایش حضرت آقا پس از حدود یک سال مقاومت نفس گیر در سال ۹۸ و بعد از طی حوادث پر فراز و نشیب جهت انجام آن تشکیل یک مجلس انقلابی بود یک جمله کلیدی از یک راهبرد فعال و دفاع هوشمندانه مرکب پیش بینی و پیشگیری و موقعیت شناسی و سرعت عمل به هنگام است که انشاالله مجلس آینده باید زمینه آن را فراهم کند بعد از ایمان و غیرت رمز موفقیت دفاع و ضربه است.

نکته سوم: کرونا
۱. این ویروس به هر حال یک واقعیت موجود و یک میهمان ناخوانده است که حالا منشا از از سوپ حیوانات حرام گوشت است یا تولید در آزمایشگاه‌ها و یا… یک عامل مخرب سلامتی انسان است مانند خیلی از میکروب ها و ویروس های دیگر که نه اولین آنهاست و نه این آخرین آنهاست و نه خطرناک ترین آنها و کشنده ترین آنها. لذا باید توصیه های بهداشتی را جدی گرفت ، توصیه‌های شرع مقدس در باب طهارت و نجاست خوردنی ها و آشامیدنی ها را جدی گرفت انشالله به فضل الهی با همت همه جامعه پزشکی و پرستاری که حقیقتاً زحمات آنها جای تشکر دارد و همراهی و همکاری همه مردم کلک آن به زودی کنده خواهد شد.

۲. در کنار توصیه های اطباء که  توصیه دین مبین اسلام است باید به مسائل معنوی هم اهمیت و از آنها نباید غافل شد همانطور که به چشم برای دیدن اعتماد داریم یا به پا برای راه رفتن اعتماد داریم و به دست برای حمل وسایل اعتماد داریم باید به وعده‌های الهی هم امید داشت بلکه باید اعتماد بیشتر داشت.
وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُوا لِي وَلْيُؤْمِنُوا بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ (سوره مبارکه بقره آیه شریفه ۱۸۶)
پیامبر گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: اذا نزلت العاهات و الآفات عوفی اهل المساجد . “مستدرک الوسائل ج۳ ص ۳۵۶”
وقتی مشکلات و بلا نازل می‌شوند اهل مسجد نجات می یابند.

از مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی نقل است زمانی که طاعون و وبا در سامرا شیوع پیدا کرده بود؛ مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی فرمودند اگر حکمی کنم لازم الاجراست؟ گفتند: بله . فرمودند ۱۰ روز زیارت عاشورا بخوانید و ثواب آن را به روح حضرت نرجس خاتون “سلام الله علیه” مادر بزرگوار امام زمان “عجل الله تعالی فرجه الشریف” هدیه کنید. بعد از آن این بلا از شیعیان مرتفع شد ، سپس اهل سنت هم برای رهایی از بلا این کار را کردند تا بلا ار آنان هم مرتفع شد.

۳. آیا نقش خدا و اهل بیت علیهم السلام را نباید جدی بگیریم؟ حرم ها را توسلات، نمازهای جمعه و جماعت را تعطیل کردند درست است؟ ما همه جهات استشفای مریضان و رفع گرفتاری ها را به توسل می دانستیم و می دانیم یک دفعه چگونه ویروس را به سر اماکن مذهبی ما می‌آورد که رضاخان نتوانست؟؟!!
احتمالا بعضی دنبال مدیریت بهداشتی صرف هستند و حذف مدیریت دینی و معنوی.
ما با جدی گرفتن خطر و اقدامات بهداشتی مخالف نیستیم اما با ندید گرفتن معنویات در حل بحران ها مخالفیم.
ما معتقدیم که باید تدبیر کردن تعطیل
زندگی در سایه مرگ بدتر از مرگ است
کرونا یک واقعیت است اما کروناهراسی مخل امنیت است.

در ژانویه امسال یعنی اواسط دی ماه تا اواسط بهمن ماه ۲۳۰ هزار گردشگر چینی وارد ترکیه می ‌شود و هیچ خبری از انتشار این ویروس درج نمیشود اما در روز جمعه موج رسانه ای در ترکیه ایجاد می شود که جلوی ورود ایرانیان به ترکیه گرفته شود واقعا چرا؟!

در امارات بیش از ۶۰ نفر تلفات کرونا است اما خبری درز نمی کند چون اقتصاد امارات مبتنی و گردشگری و هتلداری و خدمات هوایی است و این خبر یعنی نابودی اقتصاد و…

در عراق، افغانستان و پاکستان هم که اساساً سیستم قوی برای تشخیص ویروس ندارند.

همین روزها حدود ۶۰ ایرانی در جاده ها کشته شدند ویروس پراید قبل از ویروسکرونا آمد آیا جاده ها را می بندیم؟؟

بیش از هزار نفر هر روز در اثر سکته قلبی و مغزی فوت می‌کنند آیا این همه هراس وجود دارد؟

در سه ماه آبان و آذر و دی امسال حدود ۱۶ هزار ایرانی مبتلا به آنفلوانزا H1N1 شدند و حدود۱۲۰ نفر فوت شدن یعنی روزی یک نفر !! آیا رسانه‌ای شد؟!

چینی ها هم اعلام کردند بیشترین تلفات در اثر ترس از کرونا است که منجر به سکته و اضطراب شده تا خود کرونا!!.

ایران سی و یکمین کشور درگیر کرونا است اما چرا اخبارش بعد از چین ضریب داده می‌شود و این قدر التهاب؟ تفکر انقلابی برای پیشگیری از خطرات تروریستی در پروازها پرواز را تعطیل نمی کند و با تدبیر امنیت جامعه را تامین می‌کند تفکر بسیجی به خاطر جنگ خانمان سوز مملکت را دچار رعب و وحشت و تعطیلی نمی‌کند!

لذا باید همان طور که با بازرسی های بدنی و تدابیر امنیتی اجازه سوء استفاده امنیتی به عوامل ضد امنیتی داده نمی‌شود. با تصاویر بهداشتی از حضور عوامل مشکوک در مراسمات، جلوگیری کردن و تعطیلی علاوه بر اقتصاد و آموزش به اعصاب و روان و .. مردم نیز ضرر و آسیب می رساند.

توجه:
همه می دانیم که استکبار جهانی در سال های اخیر یک جنگ “امنیت پایه” را بنیان گذاشته است و هدف قرار دادن امنیت از طریق داعش در حملات تروریستی تا آشوب سازی‌های مهر ۹۶ و ۹۸ همگی با هدف اخلال در امنیت بوده است یک روز مسلحانه بمب گذاری، یک روز معیشت اقتصادی و امروز خدشه در سلامت! مراقب باشیم مغلوب جنگ دشمن نشویم!

مراقب باشیم؛ مشکل کرونا نیست. هراس افکنی از کرونا است که توسط رسانه‌های بیگانه ضریب داده می شود و محاسبات مدیران داخلی را هم گاهی اوقات تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انشاالله ایران اسلامی نظام انقلابی ما با تکیه بر اعتماد و عنایات الهی و توجهات چهارده معصوم و به ویژه حضرت ولی عصر ارواحنا فدا و تلاش مسئولین مخصوصاً وزارت بهداشت و همکاری مردم با بهره‌مندی از دانش روزآمد و کارآمد و تجربیات گذشته بر این امر فائق خواهد آمد و یک تجربه شیرین دیگر را با حضور حماسی مردم در همه عرصه‌ها رقم خواهد زد ان شاالله لذا با امید آگاهی و آرامش کرونا را شکست میدهیم.

هفته احسان و نیکوکاری و روشن شود و صدقه رفع بلا می کند.
روز تاسیس کمیته امداد (۱۲/۱۴) و روز درختکاری (۱۲/۱۵) را نیز گرامی می‌داریم

اللهم اغفر للمومنین و المومنات والمسلمین و المسلمات ، تابع بیننا و بینهم بالخیرات ، انک مجیب الدعوات انک علی کل شیء قدیر.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام* http://jiroftman.ir/?p=216

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − ده =