روزشمار هفته منابع طبیعی اعلام شد

به گزارش سایت جیرفت من: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ڪشور شعار امسال هفته منابع طبیعی را “نهالڪاری همگانی برای ایرانی سرسبز‌” تعیین ڪرده است.

مدیرڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان هفته منابع طبیعی را فرصتی مناسب برای استفاده از توان و پتانسیل دستگاه‌های اجرایی برای فرهنگ‌سازی در زمینه نگهداری از سرمایه‌های طبیعی دانست.

حمزه احمدی گفت: ۱۵ تا ۲۱ اسفندماه هر سال هفته «منابع طبیعی و آبخیزداری» است و نخستین روز این هفته در تقویم تاریخ به نام روز «درختڪاری» نامگذاری شده است ڪه در این روز مردم با حضور در پارڪ‌ها یا عرصه‌های منابع طبیعی با ڪاشت درخت به استقبال سال نو می‌روند و با انجام این ڪار نمادین در آستانه بهار، زندگی را به زمین باز می‌گردانند.

وی ضمن اشاره به نقش درختان در زندگی موجودات زنده افزود: درختان به عنوان بزرگ‌ترین گونه گیاهان روی زمین بسیار حیاتی هستند؛ و با جذب دی اڪسید ڪربن و گازهای مضر، اڪسیژن خالص را برای نفس ڪشیدن در اختیار ما قرار می دهند، همچنین ڪاهش اثر گازهای گلخانه‌ای، تثبیت و جلوگیری از فرسایش خاڪ و آلودگی آب از دیگر تاثیرات درختان برمحیط است.

مدیرڪل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب ڪرمان در ادامه اضافه ڪرد: در راستای ارج نهادن به هفته منابع طبیعی و روز درختڪاری، رهبر معظم انقلاب خواستار اهتمام همگانی در پاسداری از فضای سبز و ترویج امر درختڪاری شدند و توصیه هر ساله ایشان برای حفظ جنگل‌ها و مراتع حجت را برای صیانت از منابع طبیعی برهمگان تمام ڪرده است.

حمزه احمدی بیان داشت: بر اساس گزارش مرڪز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، این سازمان به تاسی از اندیشه‌های طبیعت دوستانه مقام معظم رهبری جهت فرهنگ سازی حفظ منابع طبیعی و ترویج فرهنگ درختڪاری از اقشار مختلف مردم دعوت می ڪند با پیوستن به روز ملی درختڪاری، قدم بزرگی در جهت سرسبزی ایران عزیز بردارند.

وی در پایان روز شمارهفته منابع طبیعی از سوی سازمان جنگل‌ها را به شرح زیر اعلام ڪرد:

*پنجشنبه ۱۵ اسفند: روز ملی درختڪاری

*جمعه ۱۶ اسفند: روز منابع طبیعی، فرهنگ بسیج، رسانه و تشڪل‌های مردم نهاد

*شنبه ۱۷ اسفند: منابع طبیعی، آموزش، پژوهش و ترویج

*یڪشنبه ۱۸ اسفند: منابع طبیعی، سنت الهی، سیره علوی و مسئولیت اجتماعی

*دوشنبه ۱۹ اسفند: منابع طبیعی، نهضت سبز، احیا و توسعه جنگلها و مراتع و مقابله با بیان زایی

*سه شنبه ۲۰ اسفند: منابع طبیعی، حفاظت، قانون و همیاران طبیعت

*چهارشنبه ۲۱ اسفند: منابع طبیعی، آبخیزداری و آبخوانداری و مقابله با سیل و خشڪسالی

*پنجشنبه ۲۲ اسفند (روز شهدا): منابع طبیعی، انقلاب اسلامی، زنده و پویا

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=256

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 1 =