۱۰ سوال متداول کسانی که می‌خواهند به تازگی وارد بورس شوند

به گزارش سایت جیرفت من: جواب ۱۰ سوال متداول کسانی که میخواهند به تازگی وارد بورس شوند، به صورت ذیل است؛

بورس چیست؟

برای درک بهتر مفهوم بورس ابتدا من از شما میپرسم “بازار چیست؟” بازار جایی هست که عده ای به عنوان فروشنده و عده ای به عنوان خریدار در آنجا معامله می‌کنند.
بورس یک نوع بازار هست. اما نه بازاری که به صورت فیزیکی بروید و جنس بخرید و برگردید.

در بورس چه چیزی معامله می‌شود؟

در بازار بورس موارد مختلفی مورد معامله قرار می‌گیرد که به صورت کلی به سه بخش عمده ۱.بورس کالا ۲.بورس ارز ۳.بورس اوراق بهادار تقسیم می‌شود. که البته در این مجال فقط به آموزش بورس اوراق بهادار می‌پردازیم و در بورس اوراق بهادار سهام شرکت‌ها معامله می‌شود.

چرا در بازار بورس سرمایه گذاری کنیم؟

به صورت کلی نگهداری سرمایه با توجه به نرخ تورم مقرون به صرفه نیست و اکثریت افراد سعی در بازار املاک، ارز، طلا و یا بورس دارند. اما با توجه به ریسک سرمایه‌گذاری در ارز و طلا به املاک روی می‌آورند. اما خرید ملک نیز نیازمند سرمایه زیاد است و همچنین در صورت نیاز به پول امکان نقد کردن فوری آن فراهم نیست.
اما ریسک بورس نسبت به ارز و طلا کمتر بوده و قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد به طوریکه در صورت نیاز به پول فقط در ۲ روز کاری میتوان پول خود را نقد کرد!

برای سرمایه گذاری در بورس چقدر سرمایه نیاز است؟

شما با حداقل۵۰۰ هزار تومان میتوانید در بورس سرمایه گذاری کنید.

میزان سود در بورس چقدر است؟

اگر این سوال در ذهن شما ایجاد شده باید بدانید بهتر است بیشتر راجع به بورس تحقیق کنید. بورس یک بانک نیست که یک درصد ثابت سود به شما بدهد. با یک مثال این مورد را برای شما روشن‌تر می‌کنم:
فرض کنید شما ۵۰ میلیون سرمایه داشته اید و برای جلوگیری از کاهش ارزش این پول کالای x را خریداری کرده اید به این امید که در آینده بتوانید آن را به قیمت بالاتر بفروشید. حال ممکن است کالای x در یک دوره کوتاه خیلی گران شود (درحالی که دیگر کالاها قیمتشان تغییر نکرده یا به نسبت‌های دیگر تغییر کرده) و شما با فروش کالای x به قیمت ۶۰ میلیون تومان ۱۰ میلیون سود کنید. اما این احتمال هم وجود دارد که قیمت کالای x کاهش یابد و یا ثابت بماند و یا افزایش چشمگیری نداشته باشد.
تفاوت این مثال با بورس در این است که در بورس شما سهام شرکت‌ها را با تحلیل خریداری می‌کنید و احتمال افزایش سرمایه شما بیشتر است.
اما در مورد پاسخ به سوال. شاید با تحقیق‌های زیاد به این نتیجه رسیده باشید که اگر در یک سال ۱۰۰ درصد سود کنید شما معاملات خوبی داشته‌اید. اما پاسخ من به این سوال کمی متفاوت است. من معتقدم گاهی اوقات اگر شما ۲۰۰‌ درصد در طول سال سود کرده باشید کم است و گاهی اوقات ۷۰ درصد سود در طول سال هم زیاد و خوب است. این بستگی به شرایط بازار دارد.

در بورس چقدر احتمال ضرر وجود دارد؟

این بستگی به خود شما دارد. اگر بدون آموزش وارد این بازار شوید این احتمال تا نزدیک به ۱۰۰درصد افزایش میابد. اما به طور کلی بورس از ریسک متوسطی برخوردار است و البته هر چقدر هم تحلیلگر ماهری باشید این ریسک به صفر نخواهد رسید. پس هر جا صحبت از تضمین و ۱۰۰٪ شد بدانید حُقه ای در کار است.

آیا تحلیل سخت است؟

اگر آن را سخت بدانید حتما برای شما سخت خواهد بود. اما اگر اراده یادگیری داشته باشید و تلاش کنید خیلی زود آن را فراخواهید گرفت.

آیا بورس می‌تواند شغل اصلی من باشد؟

هم بله و هم خیر. اما در حال حاضر به هیچ یک از شما پیشنهاد نمی‌کنم بورس را به عنوان شغل اصلی انتخاب کند.

در کل بورس خوب است یا بد؟

بورس مانند اسلحه برای یک سرباز است. کسانی که به سربازی رفته اند احتمالا شنیده اند که بهترین رفیقشان اسلحه است و بدترین دشمنشان نیز اسلحه است.
اگر طرز استفاده از اسلحه را ندانید بدترین دشمن شماست.
اگر درست از اسلحه استفاده نکنید بدترین دشمن شماست.
اما اگر طرز استفاده از آن را آموزش ببینید و با تمرین در این مسیر مهارت کسب کنید و از آن به درستی استفاده کنید اسلحه حافظ جان شما و بهترین رفیق شما خواهد بود.

چطور وارد بورس شوم؟

برای انجام معاملات بورسی شما نیاز به یک واسطه برای خرید و فروش دارید. این واسطه کارگزاری است که می‌توانید هم به صورت اینترنتی و هم به صورت حضوری در آنها ثبت نام کنید و کد بورسی بگیرید.

تهیه کننده: فتح الله نژاد

انتهای پیام۱۰۰۱× https://jiroftman.ir/?p=2633

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 7 =