تبعات گناه غیبت

به گزارش سایت جیرفت من: تعدادی از حدیث‌های درمورد تبعات گناه غیبت گردآوری کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانیم؛

غیبت کُنی از تو غیبت می‌کنند

امام صادق علیه السلام فرمود: غیبت نکن که از تو غیبت مى شود و براى برادرت چاه مکن که خود در آن مى افتى، زیرا هر طور عمل کنی همانگونه با تو رفتار می شود. (میزان الحکمۀ ج8ص552)

غیبت، دین انسان را نابود می‌کند

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: غیبت کردن در (نابودى) دین مرد مسلمان، زودتر کارگر مى‌افتد تا بیمارى خوره در اندرون او (میزان الحکمۀ ج8ص556)

غیبت، دین اهل مجلس را خراب می‌کند

امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: هیچ مجلسى با غیبت آمیخته نمى‌شود مگر آنکه از لحاظ دینى ویران مى‌شود. گوشهاى خود را از شنیدن غیبت پاک دارید که غیبت کننده و شنونده هر دو در گناه شریکند. (روضۀ الواعظین و بصیرة المتّعظین ج2ص470)

غیبت، ارزش عبادت را کم می‌کند

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: در مسجد در انتظار نماز نشستن عبادت است تا موقعى که حدثى از او سر نزده است. سؤال شد: حدث چیست؟ فرمود: غیبت!(محجۀ البیضاء فیض کاشانی ج5ص255)

غیبت، اجر انسان را نابود می‌کند

حضرت على علیه السلام فرمود: از غیبت کردن بپرهیز که این کار، تو را نزد خدا و مردم، مبغوض مى سازد و پاداشت را حبط و نابود مى کند. (میزان الحکمۀ ج8ص551)

 .

غیبت، پاداش روزه را از بین می‌برد

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: هر کس در ماه رمضان از مسلمانى غیبت کند، براى روزه اش مزدى دریافت نخواهد کرد. (میزان الحکمۀ ج8ص557)

غیبت، حسنات اعمال را می‌خورد

امام صادق علیه السلام فرمود: غیبت حسنات را مى‌خورد (و محو مى کند)، چنانکه آتش هیزم را مى‌خورد. (ترجمه عبد الرّزاق گیلانى ص311)

غیبت، روزه و وضو را باطل می‌کند

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: هر که مسلمانى را غیبت کند، روزه و وضویش باطل شود و در قیامت از دهانش گندى بیرون مى‌آید که اهل محشر را به رنج افکند و اگر بدون توبه بمیرد، مى‌میرد در حالى که حرام خدا را حلال شمرده (مکارم الأخلاق ص430)

غیبت، مانع قبولی اعمال می‌شود

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: هر کس از مرد یا زن مسلمانى غیبت کند، خداوند تا چهل شبانه روز نماز و روزة او را نپذیرد، مگر این که غیبت شونده او را ببخشد. (میزان الحکمۀ ج8ص556)

غیبت، رشتۀ دوستی را پاره می‌کند

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: هر کس از مؤمنى غیبت کند به چیزي که در او نیست، رشتۀ دوستی و ارتباط (حقیقی و الهی) با او قطع خواهد شد و غیبت کننده در آتش خواهد بود و آن بد سرانجامی است. (مشکاة الأنوار فی غرر الأخبار ص88)

غیبت کننده روزي رسوا می‌شود

براء ابن عازب مى گوید: رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله براى ما سخنرانى کرد تا اینکه دختران در خانه ها هم شنیدند، ایشان فرمود: اى گروهى که به زبان ایمان آورده ولى با قلب خود نه! غیبت مسلمانان نکنید و از امور پنهانى آنها جستجو ننمایید، زیرا کسى که در امور پنهانى برادران دینی خود کنجکاوى کند خداوند امور پنهانى او را آشکار و رسوایش مى سازد، حتّی اگر در اندرون خانه اش باشد. (محجۀ البیضاء فیض کاشانی ج5ص252)

غیبت، موجب عذاب قبر می‌شود

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: عذاب قبر در اثر سخن چینى: غیبت و دروغگویى است. (الحکم الزّاهرة با ترجمه انصارى ص235)

غیبت، عذاب دنیوی و اخروی دارد

امام صادق علیه السلام فرمود: هر کس دربارة مؤمن چیزى را که با چشمهاى خود دیده و با گوشهاى خود شنیده است، بازگو کند از شمارِ کسانى خواهد بود که خداى عزّوجلّ فرموده است: کسانى که دوست دارند زشتی‌ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکى براى آنان در دنیا و آخرت است. (نور/ 19) (الکافی ج2ص357)

غیبت، حسنات را محو می‌کند

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: روز قیامت فردى را مى‌آورند و او را در پیشگاه خداوند نگه مى‌دارند و کارنامه‌اش را به او مى دهند اما حسنات خود را در آن نمى‌بیند، مى‌گوید: الهى! این کارنامۀ من نیست! زیرا من در آن طاعات خود را نمى‌بینم! به او گفته مى‌شود: پروردگار تو نه خطا مى‌کند و نه فراموش، عمل تو به سبب غیبت کردن از مردم بر باد رفت. سپس فرد دیگرى را مى آورند و کارنامه‌اش را به او مى‌دهند، در آن طاعات بسیارى را مشاهده مى‌کند . عرض مى‌کند: الهى! این کارنامۀ من نیست! زیرا من این طاعات را به جا نیاورده‌ام! گفته مى‌شود فلانى از تو غیبت کرد و من حسنات او را به تو دادم. (میزان الحکمۀ ج8ص556)

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: کارنامۀ گشوده شدة مردي را به او مى‌دهند و او می‌گوید: پروردگارا ! پس فلان کارهاى نیکى که کرده‌ام کجاست؟ در کارنامه‌ام نیستند! خداوند مى‌فرماید: با غیبت کردن از مردم، آنها را نابود کردى. (میزان الحکمۀ ج8ص556)

غیبت کننده در زمرة اولین و آخرین‌هاست

امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند به موسى بن عمران وحی کرد : غیبت کننده اگر توبه کرد (و جبران نمود) آخرِ همه داخل بهشت مى‌شود و اگر توبه نکرد، پیش از همه داخل جهنّم مى‌شود. (مصباح الشّریعۀ ترجمه عبد الرّزاق گیلانى ص312)

صورت معراجی غیبت کنندگان

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرمودند: در شب معراج، مردمى را دیدم که چهره‌هاى خود را با ناخن‌هایشان مى‌خراشند. پرسیدم: اى جبرئیل! اینها چه کسانی هستند؟ گفت: اینها کسانى هستند که از مردم غیبت مى‌کنند و آبروی‌شان را مى‌برند. (میزان الحکمۀ ج8ص549)

گردآوری: امیرحسین

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=2645

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =