امام جمعه جیرفت: درسی که از مکتب امام حسین (ع) می‌گیریم، درس عزت است، ولو به قیمت شهادت باشد

به گزارش سایت جیرفت من: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا سعادت فر امام جمعه جیرفت در خطبه‌های نمازجمعه امروز (۷شهریور۹۹) ضمن توصیه به رعایت تقوایی اللهی گفت:

»شاکر خدا هستیم که بعد از ۵ هفته مجدداً نماز جمعه برپا شد.

»یکی از سوالات مهم این است که گریه بر امام حسین علیه السلام چه فایده‌ای دارد؟ که در پاسخ بایستی گفت که مطابق قرآن کریم ارتباط بین انسانها و اولیا اللهی ۳ مرحله و شیوه دارد که اولین مرحله، ولایت مداری است که شرط آن فهم و معرفت است، دومین شیوه و مرحله، مرحله‌ی اطاعت هست که مربوط به مرحله‌ی عمل می‌باشد و سومین شیوه ارتباط بین انسانها و اولیا اللهی، مرحله‌ی مودت و دوستی است که دوستی و مودت با اشک حاصل می‌شود.

»در قرآن کریم می‌خوانیم؛ کسانی که از مودت دست کشیدند، به گمراهی افتادند.

»پیشاپیش تاسوعا و عاشورای حسینی را تسلیت عرض میکنم.

»معنا و مفهوم تاسوعا و عاشورا قابل توجه است. به چیزی گفته می‌شود که ظرفیت زیادی داشته باشد و انسان بایستی ظرفیت اشک و محبت به اهل بیت علیهم السلام و امام حسین علیه السلام در روز عاشورا را در روز تاسوعا در خودش افزایش دهد.

»عاشورا به معنای معاشرت داشتن است، یعنی روزی که میل به معاشرت و رفاقت به امام حسین علیه السلام در انسانها بالاتر می‌رود.

»لذا توجه داشتن به تاسوعا و عاشورا باعث بهره‌مندی انسان از امام حسین علیه السلام می‌شود.

»در منظومه‌ی فکری امام امت از لازمه‌های تحقق دولت اسلامی، علم، آرامش و ایمان است.

»آرامش با امکانات مادی قابل فراهم کردن نیست بلکه موهبت الهی است.

»مومنین وقتی که در زمین حاکم می‌شوند،چند کار انجام می‌دهند ازجمله؛ اقامه نماز، پرداخت زکات و حساسیت داشتن به امر به معروف و نهی از منکر است.

»از جمله نکات مهم در خانواده این است که همسران به یکدیگر التفاتی و توجه داشته باشند.

»امام خمینی (ره) فرمودند که هر مکتبی که پایش سینه زنی نباشد، حفظ نمی‌شود.

»شهید بیژن گلشنی در وصیتنامه ‌اش می‌نویسد که زیارت عاشورا را زیاد بخوانید و برای اهل بیت علیهم السلام و امام حسین علیه السلام، عزاداری خالصانه داشته باشید.

»»درسی که از مکتب امام حسین علیه السلام می‌گیریم، درس عزت است، ولو به قیمت شهادت باشد.

»»سوال مهم این است که حفظ عزت جامعه چگونه تحقق پیدا می‌کند که در پاسخ بایستی گفت که حفظ عزت جامعه همیشه با شهادت نیست بلکه با بصیرت داشتن است.

»»سوال مهم دیگر این است که مومن در جامعه اسلامی، برای حفظ عزت چکار باید بکند؟ که در پاسخ بایستی گفت که تنها راه حفظ عزت، ولایت مداری است.

»»جامعه‌ای که از امام خود جلو یا عقب افتد، روی سعادت را نمی‌بیند و فهم کلام امام، در زمان خودش ارزش دارد.

»»امام علی علیه‌السلام در نهج‌البلاغه می‌فرماید: جامعه‌ای که با ندای امام خود بیدار نشود، با لگد دشمن بیدار خواهد شد.

»»عامل اصلی ایستادگی پای امام و نائب امام، داشتن غیرت دینی است.

»»سیاستی که حجاج با آن اهالی کوفه را به قاتلین امام حسین علیه السلام تبدیل کرد، همانا ترویج تهدید، ترس و وحشت بود که گفت سپاه یزید در حال حرکت به سمت کوفه است.

»»سوال مهم این است که ابن زیاد چگونه توانست مردم را قانع کند که جنگ در راه است؟ در پاسخ بایستی گفت که او با خریدن و تطمیع بزرگان و خواص جامعه بود که توانست مردم را تحریک کند تا به جنگ با امام حسین علیه السلام بروند.

»»مردم مواظب باشید که گول خواص بی بصیرت را نخورید.

»»امروز فضای مجازی که دغدغه‌ی امام امت است، مهمترین هدفش تضعیف ایمان و غیرت زدایی است.

»»از جمله ثمرات بی‌غیرتی دل‌بستن به غرب و واردات بی‌رویه است.

»»از هییتی‌هایی که پای حرف امام امت ایستادند تشکر می‌کنم زیرا با رعایت بهداشت و پروتکل‌های مرتبط با کرونا مراسم عزاداری را برگزار کردند.

»»ما همه محدودیت ها و ضوابط را می‌پذیریم اِلّا تعطیلی را که نمی‌پذیریم زیرا در دنیا هیچ لذتی بالاتر از اشک بر امام حسین علیه السلام نیست.

انتهای پیام۱۰۰۱* https://jiroftman.ir/?p=2852

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 15 =