فریاد ناشنیده برای کمک

به گزارش سایت جیرفت من: در نکوهش رسانه ای شدن خبر خودکشی

اپیزود اول: خبر کوتاه بود و سخت جانکاه: خودکشی دانش آموز ۱۱ ساله‌ی بوشهری وجدان جمعی جامعه را سخت جریحه دار کرد.

جامعه ای که به لحاظ روانی در حال حاضر دچار “کرختی عاطفی” شده است.

در این میان خیلی از رسانه ها به انعکاس اخبار مربوط به این رخداد تراژیک، بدون در نظر گرفتن اصول حرفه ای ژورنالیستی پرداختند.

اپیزود دوم: فارغ از آنچه خودکشی چه دلایل روانشناختی و یا جامعه شناختی دارد، در یادداشت حاضر به مساله انعکاس اخبار مربوط به خودکشی در فضای مجازی و سایر وسایل ارتباط جمعی پرداخته می شود.

به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان، انتشار اخبار مربوط به این آسیب اجتماعی می تواند در شیوع خودکشی در جامعه تاثیرگذار باشد.

مواردی زیادی که قبلا اتفاق افتاده و شاهد بر این مدعاست. چاپ کتاب رمان “رنج های ورتر جوان” در آلمان با محوریت خودکشی و یا الگوبرداری از شخصیت های برجسته ای که اقدام به خودکشی کرده و بدنبال آن سطح خودکشی در جامعه بالا رفته است؛ نمونه هایی از این “سرایت رفتاری” در بین افراد آسیب پذیر است.

این سرایت رفتاری می تواند از چند طریق صورت بگیرد:

اولا، در زمانی که جامعه در معرض اخبار رنگارنگ خودکشی قرار بگیرد، باعث از بین رفتن “قبح مساله” در جامعه شده و به عادی شدن آن در جامعه کمک می کند.

ثانیا، احتمال الگوبرداری و تقلید از رفتار آنهایی که خودکشی کرده اند وجود دارد به ویژه زمانی که اخبار خودکشی با شور و هیجان خاصی منتشر شده و یا رسانه ها بخواهند تصویری همچون “قهرمان” از فرد خودکشی کننده ارائه دهند.

ثالثا، انتشار اخبار خودکشی می تواند جرقه ای در ذهن آنهایی باشد که آسیب پذیری روانشناختی و یا شخصیتی نسبت به آن دارند و خودکشی را تنها راه حل مسائل و مشکلات خود می دانند و با عادی سازی این پدیده اجتماعی دل و جرات این کار را به خود می دهند.

اپیزود سوم: مواردی که رسانه ها در انعکاس اخبار خودکشی باید به آنها توجه کنند:

»» عدم چاپ واژه ی خودکشی در تیتر جراید.

»» خودداری از پوشش خبری هیجان انگیز درباره خودکشی.

»» عدم گزارش جزئیات روش خودکشی.

»» از واژه ی “خودکشی موفق” برای خودکشی های منجر به مرگ استفاده نکنیم.

»» دلایل ساده انگارانه برای اقدام به خودکشی ارائه نکنیم.

»» اختلالات روانی و بحرانها را توسط متخصصین و کارشناسان شرح داده و از مردم بخواهید در صورت وجود چنین مشکلاتی به مراکز درمانی روانپزشکی و مراکز مشاوره مراجعه کنند.

»» رسانه ها، مراکز کمک رسانی مرتبط با خودکشی از قبیل مرکز اورژانس اجتماعی و خط تلفن 123 را نیز هنگام درج اخبار خودکشی معرفی کنند.

منبع: بهزیستی جیرفت

انتهای پیام۱۰۰۱* https://jiroftman.ir/?p=2899

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =