نقش دامپزشکی در پدافند غیرعامل

پدافند غیرعامل به معنی دفاع در مقابل تهاجم دشمن بدون استفاده از سلاح یا درگیری مستقیم است، اما با اجرای آن می‌توان از خسارات مالی و تلفات انسانی و همچنین تلفات دامی جلوگیری کرد و آن را به حداقل ممکن رساند.

به گزارش سایت جیرفت من: علی احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: پدافند غیرعامل به معنی دفاع در مقابل تهاجم دشمن بدون استفاده از سلاح یا درگیری مستقیم است، اما با اجرای آن می‌توان از خسارات مالی و تلفات انسانی و همچنین تلفات دامی جلوگیری کرد و آن را به حداقل ممکن رساند.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان افزود: در صورت بروز و شیوع بیماریهای واگیر دامی و بیماریهای قابل انتقال دام به انسان، واکنش سریع که شامل تشخیص، گزارش به موقع و آمادگی مقابله می باشد، ضروری است که راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیاییGIS توسط سازمان دامپزشکی کشور در زمینه گزارش گیری و هشدار سریع بیماری های دام، طیور و آبزیان از جمله اقداماتی ست که در جهت ایجاد زیرساخت های لازم در بحث پدافند غیرعامل می باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به وظایف و مأموریت‌های سازمان دامپزشکی کشور، در تأمین بهداشت دام و مبارزه علیه بیماری‌های واگیر و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و همچنین تضمین امنیت و سلامت مواد غذایی و انجام وظیفه برای مقابله با بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک و همچنین سهل بودن انتقال بیماری‌ها در حوزه پرورش و تولیدات دامی لازم است به موضع پدافند غیرعامل و بحث تهدیدات زیستی و مدیریت بحران و همچنین مباحثی ازقبیل آگروتروریسم و بیوتروریسم بیشتر اهمیت داد.

علاوه بر آن می‌توان گفت نوع وظایف و مأموریت‌های دامپزشکی به‌دلیل اینکه باید واکنش سریع در مقابل بیماری‌ها داشته باشد، ارتباط تنگاتنگی با مباحث پدافند غیرعامل یا مدیریت بحران دارد.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی جنوب کرمان

انتهای پیام ۱۰۰۱* https://jiroftman.ir/?p=3174

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =