توسعه صنعت پرورش اسب در جنوب کرمان

مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان گفت: منطقه جنوب کرمان پتانسیل خوبی برای پرورش و نگهداری اسب دارد و به خوبی می توان این حرفه را درمنطقه توسعه داد.

به گزارش سایت جیرفت من: مهندس حمید بیدشکی مدیر امور دام سازمان بیان داشت: در چند سال اخیر علاقه مندان و دوست‏داران پرورش اسب در جنوب کرمان رو به فزونی می باشد، بطوری که روزانه شاهد جولان اسب های اصیل ایرانی در شهرستان‏های جنوبی هستیم که از استان‏های اطراف توسط علاقه مندان به منطقه وارد می شوند که امید می‏ رود با بومی سازی صنعت پرورش، نگهداری و سوارکاری مصداقی از تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه باشیم.

وی افزود: جنوب کرمان افراد علاقه مند و پتانسیل خوبی برای پرورش و نگهداری اسب دارد که به خوبی می توان این حرفه را در منطقه توسعه داد.

مدیر امور دام سازمان عنوان کرد: برنامه های عملیاتی خوبی برای پرورش و توسعه اسب در منطقه در دست بررسی است که گام نخست شناسایی اسب داران و تشیکل شرکت تعاونی اسب داران می باشد که سبب هماهنگی بین پرورش دهندگان و متولیان می‏گردد.

بیدشکی اظهار داشت: از زمانی که تمامی امور مربوط به پرورش اسب به وزارت جهاد کشاورزی واگذار گردیده، سیاست‏های خوبی اعمال شده که گام نخست شناسایی و تعیین هویت اسب کشور می‏باشد.

وی افزود: هر نوع نژاد اسبی با نصب میکروچیپ شناسنامه دار می‏شود تا جمعیت اسب کشور و مالکان این صنعت بعد از سال‏ها برای متولیان و دستگاه حاکمیتی مشخص گردد.

بیدشکی گفت: اکیپ هویت بخشی اسب کشور پس از تشکیل با همکاری پرورش دهندگان و هیئت های سوارکاری ازسال 98 تاکنون سه مرحله به منطقه مراجعه و بیش از 100رأس اسب اصیل را هویت بخشی و تعیین نژاد نموده‏ اند که امید می رود تا پایان سال آمار این منطقه افزایش پیدا کند.

مدیر امور دام سازمان اضافه کرد: در حال حاضر یک واحد پرورش اسب به ظرفیت 30 رأس مولد مجوزهای لازم را اخذ نموده و بزودی فعالیت خود را اغازمی نماید و همچنین تعداد چند واحد اسبداری بصورت سنتی در منطقه فعالیت دارند.

منبع: روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان

انتهای پیام ۱۰۰۱* https://jiroftman.ir/?p=3183

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + نه =