رانندگی در زمان بارندگی

به گزارش سایت جیرفت من: رانندگی در باران، نیازمند مهارت و دقت بیشتری است، زیرا راننده باید بداند اصطکاک بین لاستیک و آسفالت به دلیل وجود لایه ای از آب کم شده و احتمال لیز خوردن به حداکثر می رسد.

برابر گزارش هواشناسی، احتمال بارندگی در استان به خصوص در غرب و شمال قوت گرفته است.

همیشه موقع بارندگی شاهد سوانح رانندگی مانند لیز خوردن و یا واژگونی خودروها هستیم که این موضوع به خصوص در فصل سرما با جراحات و یا کشته شدن سرنشینان خودرو همراه بوده است.

با سرد شدن هوا، احتمال بارش نزولات آسمانی در نیمه دوم پاییز و فصل زمستان قوت می گیرد و رانندگان باید از همین حالا به فکر ایمنی خودرو و نحوه رانندگی در این فصل باشند.

ویروس کرونا شرایطی را بوجود آورده که توصیه می شود از سفر های غیر ضروری خودداری کنیم اما اگر مجبور شدیم در جاده رانندگی کنیم باید از همین امروز زنجیر چرخ را داخل جعبه خودرو قرار دهیم.

داشتن لاستیک مناسب و سالم بودن خودرو و همراه داشتن تجهیزات ایمنی و لباس گرم نیز از دیگر ملزومات تردد در جاده ها در فصل سرما است.

مهمترین نکته در فصل سرما، رانندگی در شرایط بارندگی است چون در این زمان میزان اصطکاک لاستیک با آسفالت به حداقل رسیده و تا حدی کنترل خودرو از دستمان خارج می شود.

موقع رانندگی در جاده به خصوص در گردنه ها و ارتفاعات، اگر با بارش باران یا برف و یا یخ زدگی روبرو شدید، باید دو مولفه “سرعت مطمئنه” و “فاصله طولی مناسب” را رعایت کنیم.

به هر حال در بارندگی باید سرعت خودرو به مراتب کمتر از سرعت در جاده خشک باشد.

هنگامی که سطح معبر را آب فرا گرفته باشد، چنانچه با سرعت زیاد وارد آب شویم، آب موجود میان لاستیک و جاده قرار گرفته و اصطکاک خودرو با آسفالت به صفر می رسد و در این حالت خودرو بر روی لایه ای از آب حرکت می کند.

در این شرایط باید حتما با سرعت مطمئنه حرکت کرد و از گردش به چپ و راست خودداری کنیم و با رعایت فاصله طولی نیز می توانیم از برخورد با سایر خودرو ها جلوگیری کرد.

امید است با مد نظر قرار دادن و رعایت سرعت “مطمئنه” و “فاصله طولی مناسب” موقع بارندگی، تردد ایمنی را برای خود و سایر رانندگان رقم بزنید.

منبع: دایره فرهنگ ترفیک پلیس راه شمال استان کرمان

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=3751

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =