آیا ایران در بحران قره‌باغ ورود می‌کند؟

منابع خبري از استقرار نزديک به دو لشگر زرهي و پياده ارتش ايران در مرز با آذربايجان خبر مي دهند. همچنين گفته مي شود دهها پهپاد بمب افکن ارتش و سپاه به پايگاه هاي نزديک به مرز انتقال يافته اند.

به گزارش سایت جیرفت من: تصاوير حضور واحدهاي پدافند هوايي در مرزهاي شمالي استان آذربايجان شرقي نيز از ابتداي نبرد قره باغ در فضاي مجازي دست به دست مي شد‌.

برخي معتقد بودند ايران صرفا براي محکم کاري و امنيت مرزهايش ادوات و واحدهاي نظامي را به مناطق نزديک به محل درگيري منتقل کرده و بعضي ديگر هم بر جدي بودن نظاميان ايراني براي حراست از سرحدات و احتمال عمليات در عمق خاک آذربايجان خبر مي دهند.

اما واقعيت جريان چيست ؟

ايران از ابتداي بحران قره باغ ضمن اعلام بي طرفي در درگيري ها، خاک قره باغ را جزئي از آذربايجان دانست لکن نسبت به انتقال گروههاي شبه نظامي تکفيري توسط ترکيه به مرزهايش شديدا حساسيت داشت.

در سفر عباس عراقچي معاون وزير امور خارجه به باکو نيز ، جمهوري اسلامي پيغام تندي به طرف آذربايجاني نسبت به حضور گروههاي تروريستي در منطقه قره باغ داد.

ظاهرا دولت علي اف به توصيه اردوغان قصد دارد تکفيري هاي سوري را در شهرهاي متصرفه اسکان داده و تابعيت جمهوري آذربايجان را به آنها عطا کند تا محافظت دائمي از آن مناطق را بر عهده بگيرند.

مورد فوق خط قرمز قطعي جمهوري اسلامي بوده و به هيچ عنوان براي سران تهران حضور دائمي گروههاي سلفي – تکفيري در نزديکي مرزهاي ايران پذيرفتني نيست.

البته ظاهرا الهام علي اف وعده خروج نيروهاي تکفيري پس از پايان جنگ را به ايران داده و به همين دليل مسئولان جمهوري اسلامي فعلا گزينه صبر را انتخاب کرده و منتظر اجراي وعده طرف آذري هستند.

در صورت خلف وعده جمهوري آذربايجان، بي شک نيروهاي نظامي ايراني براي پاکسازي مناطق نزديک به مرز و مقابله با گروههاي تکفيري وارد خاک آذربايجان خواهند شد.

عليرضا تقوي نيا

منبع: مصاف

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=3843

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × سه =