کارخانه تراکتورسازی جیرفت بعد از ۳۰ سال راه‌اندازی نشد

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس، گفت: پس از ۳۰ سال به دلیل عدم انجام تعهدات بر اساس رای کمیسیون ماده ۳۳ قرارداد شرکت تراکتورسازی جیرفت خلع ید شد.

به گزارش سایت جیرفت من: ذبیح‌الله اعظمی ساردویی، نماینده جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، در خصوص عدم راه‌اندازی کارخانه تراکتورسازی جیرفت، گفت: مردم جنوب استان کرمان بخصوص جیرفت و عنبرآباد قریب به سه دهه منتظر راه‌اندازی کارخانه تراکتورسازی هستند که هرگز انجام نشد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، افزود: در کیلومتر 9 مسیر بزرگراه جیرفت-کهنوج بعد از دانشگاه جیرفت یک قطعه زمین مرغوب به وسعت 48 هکتار با یک سوله و موتور‌آب ‌دیده می‌شود که قریب به سی سال به همین شکل موجود باقی مانده و قرار بود که کارخانه  تراکتورسازی در آن احداث شود.

وی با بیان اینکه از سال 1370 شرکت تراکتورسازی جیرفت زمین را به‌صورت اجاره 5 ساله تحویل گرفت، ادامه داد: هدف از این واگذاری تولید تراکتور موردنیاز کشاورزان قطب کشاورزی کشور و جذب جوانان و اشتغال فرزندان جنوب بود که می‌توانست در توسعه پایدار کشاورزی منطقه نقش مؤثری داشته باشد، اما هیچ‌گونه اقدام عملی در زمینه احداث کارخانه تراکتورسازی جیرفت صورت نگرفت و مدیران مربوطه در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۹ طی قراردادهای متعدد برای کار انجام نشده و تخلف محرز در توقف پروژ تراکتورسازی مجوز این واحد تولیدی را تمدید کردند.

اعظمی با تاکید بر اینکه مردم منطقه جنوب استان کرمان چشم انتظار راه اندازی کارخانه تراکتورسازی جیرفت ماندند، تاکید کرد: مسئولان وقت بدون‌ در نظر گرفتن منافع آنها علی‌رغم نبود فعالیت در کارخانه مذکور مجوزها را تمدید کردند که باید در مقابل افکار عمومی پاسخگو باشند. با پیگیری جدی سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان در سال ۱۳۹۷ موضوع احداث کارخانه تراکتورسازی جیرفت در دستور کار قرار گرفت.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، گفت: پس از اخطارهای مکرر به شرکت تراکتورسازی جیرفت به دلیل تعلل در اجرای طرح، پرونده این شرکت به دلیل عدم انجام تعهدات قبلی مبنی بر عدم پیشرفت فیزیکی به کمیسیون ماده ۳۳ ارسال و این کمیسیون فرصت یک ساله‌ای را برای شرکت مذکور تعیین کرد. اما متاسفانه از سال ۹۷ تا سال ۹۹ هیچگونه عملیاتی در راستای اجرای طرح انجام نشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خوشبختانه پس از بازدید عوامل نظارتی و گزارش مجدد به کمیسیون ماده ۳۳ نهایتاً در شهریورماه سال جاری پرونده شرکت تراکتورسازی جیرفت در کمیسیون ماده ۳۳ مطرح و منجر به صدور رأی فسخ قرارداد شد.

اعظمی در پایان، عنوان کرد: به‌عنوان نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی علاوه بر حمایت از رای صادره مبنی بر خلع ید شرکت تراکتورسازی جیرفت، مجددا موضوع واگذاری اراضی مذکور جهت اجرای طرح‌های مفید و اشتغال‌زا برای جوانان منطقه در راستای کشاورزی پایدار را با جدیت پیگیری می‌کنم و گزارش آن را به اطلاع مردم حوزه انتخابیه خود می‌رسانم.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام1001* http://jiroftman.ir/?p=3976

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 19 =