مسجد جامع گوهرشاد

یکی از بناهای باشکوه عهد تیموری (اوایل قرن نهم هجری) مسجد جامع گوهرشاد است که در جنوب حرم مطهر قرار دارد و با وسعتی معادل ۲۸۵۵ متر مربع و ۶۰۴۸ متر مربع زیربنا دارای ۴ ایوان و ۷ شبستان است.

این مسجد را بانو گوهرشاد، همسر میرزا شاهرخ تیموری، در سال ۸۲۱ هـ. ق. بنا نهاد.

گنبد رفیع فیروزه ای مسجد گوهرشاد بر فراز ایوان مقصوره، بر عظمت این بنا افزوده است، ارتفاع این گنبد با دو پوسته ۴۱ متر و فضای خالی بین دو پوشش آن ۱۰ متر است.

گفتنی است این بنای عظیم تاریخی نمونه ای کامل و برجسته از هنر ایرانی به شمار می رود که تمام خصوصیات و ویژگی های معماری سنتی ایرانی و اسلامی در آن به کار رفته است.

این مسجد زیبا توسط معمار معروف ایرانی قوام الدین شیرازی ساخته شده و در ذیل کتیبه بایسنقری ایوان مقصوره، خودش را چنین معرفی کرده است:

«عمل العبد الضعیف الفقیر المحتاج بعنایه الملک الرحمن قوام الدین بن زین الدین شیرازی الطیان»

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد دارای ۵۰۰ متر مربع مساحت و ۳۷ متر طول و ۲۵/۵ متر ارتفاع است، در دو طرف ایوان، دو مناره به ارتفاع ۴۳ متر از کف مسجد ساخته شده است.

در تزئین مسجد دستان پرتوان فرزند هنرمند بانو گوهر شاد، بایسنقر میرزا، شاهکارهایی استثنایی برجای گذاشته است، کتیبه اطراف ایوان مقصوره به خط ثلث نوشته شده است. بایسنقر میرزا در قسمت انتهایی این کتیبه نام خودش و تاریخ اتمام مسجد را این گونه نگاشته: «کتبَهُ راجیاً الَی الله بایسنقر بن شاهرخ بن تیمور گورکانی سنه ۸۲۱ قمری»

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=7576

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + 5 =