نشست هماهنگی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد

به گزارش سایت جیرفت من: صبح امروز نشست ستاد اجرایی طرح بزرگ و عملیاتی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در جهت گام چهارم مبارزه با بیماری کووید 19 ، با حضور سرهنگ بهروز، فرمانده سپاه جیرفت، دکتر خیرخواه معاون بهداشتی دانشگاه و مهندس فرزانه برخوری رئیس مرکز بهداشت در محل پایگاه سلامت گلبهار  برگزار شد.

سرهنگ بهروز در این نشست گفت: همه باید در تحقق اهداف طرح شهید حاج قاسم سلیمانی مشارکت فعالانه داشته باشند، مشارکت بسیج را بسیار حائز اهمیت برشمرد و اظهار کرد: بهداشت و درمان باید از ظرفیت بسیج در جهت مدیریت بیماری کرونا استفاده کند.

وی با تأکید بر اینکه همه باید کمک کنند تا هرچه سریع‌تر کرونا در شهرستان ریشه‌کن شود، افزود: تاب‌آوری اجتماعی مردم در پی مشکلات اقتصادی حاکم در جامعه که ناشی از کروناست، کاهش‌یافته و باید هر چه سریع‌تر این بیماری در کشور، استان و شهرستان از ریشه مهار شود.

فرمانده سپاه جیرفت تصریح کرد: باید همه ادارات و سازمان‌ها در طرح شهید سلیمانی مشارکت فعالانه داشته باشند، هرجا و در هر زمان که حوزه سلامت نیاز به همکاری بیشتری داشته باشد، بسیج و نیروهای این قشر پرتلاش، آمادگی هرگونه خدمت را دارند.

وی اقناع‌سازی مردم، شناسایی بیماران و حمایت از آسیب دیدگان از اهداف طرح سردار شهید سلیمانی برشمرد و آمادگی حمایت از بیماران کرونای در قرنطینه نیازمند را نمود.

دکتر خیرخواه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به طرح بزرگ و عملیاتی شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ می‌باشد.

خیرخواه اجرای این طرح را در جهت اجرای گام چهارم مبارزه با بیماری کووید 19 با نام “هر خانه یک پایگاه سلامت” می باشد، برشمرد.

وی اولین هدف این طرح را شناسایی زود هنگام بیماران کوید 19 و شناسایی تمام افرادی که در تماس با یک فرد مبتلا به کرونا بودند، عنوان کرد و افزود: دومین هدف، قطع زنجیره انتقال ویروس است که در این زمینه حداقل ۸۰ درصد پروتکل‌ها در یک ماه اول و ۹۰ درصد در سه ماه بعدی سال باید اجرا شود.

دکتر خیرخواه ادامه داد: سومین هدف این طرح، ارائه مراقبتها و خدمات ضروری بهداشتی حضوری و غیر حضوری برای افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری شامل گروه های هدف از جمله: مادران باردار، سالمندان، کودکان زیر 5 سال، کلیه افراد مبتلا به بیماریهای خاص و سرطانی هستند، می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه، کاهش موارد بستری و مرگ و میر را چهارمین هدف طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بیان کرد و افزود: با توجه به افزایش موارد بستری و مرگ و میر در کشور، کاهش آن حداقل به میزان قابل توجهی پایین بیاید، باید اجرایی شود.

وی پایش و ارزشیابی را پنجمین هدف این طرح عنوان کرد و افزود: برای کاهش زنجیره انتقال این ویروس باید در هرجایی که ممکن است این اهداف را دنبال  و رصد کنیم و با این اتفاق، میزان مراجعات سرپایی و به همان میزان، بستری و مرگ و میر کاهش می یابد.

در ادامه فرزانه برخوری رئیس مرکز بهداشت، خدمات انجام شده (آمار) از شروع رزمایش توسط تیمهای مجری طرح اعلام کرد.

مهندس برخوری، تعداد افراد غربالگری را بیش از ۲۷ هزار و نهصد نفر تعداد مراقبت ،پیگیری بیماران سرپایی ۲۷۶ نفر و تعداد ۵۲۵۰ خانوار آموزشهای لازم را دیده ،مهمتر اینکه تعداد ۹۳ مورد مثبت کرونا کشف شده، ۲۸ مورد در بیمارستان بستری هستند، شناسائی ۹۳ خانوارهای که دارای فرد مثبت در خانواده هستند، شناسائی ۲۴ نفر افراد در معرض خطر و تعداد ۹۳ نفر در منزل قرنطینه شده اند. ۲۸۸ نفر با افراد مثبت کرونا تماس داشته شناسایی شده است. در این مدت هزار و ۹۷۰ صنف مورد بازدید قرار گرفته از این تعداد هزار و ۵۱۷ واحد تذکر شفاهی، تعداد ۹۰ صنف تذکر کتبی و ۲۶ واحد متخلف نیز پلمپ گردید.

منبع: روابط عمومی مرکز بهداشت جیرفت

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=4233

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + ده =