عضو شورای اسلامی شهرستان جیرفت: انتقال آب هليل رود علاوه بر کشاورزي، اکوسيستم منطقه جيرفت را نابود مي کند

عضو شورای اسلامی شهرستان جیرفت ضمن انتقاد از تصمیم مسئولین استانی در خصوص  انتقال آب هلیل رود گفت: طرح انتقال آب این رودخانه علاوه بر نابودی کشاورزی جیرفت، اکوسیستم منطقه را نیز به ورطه نابودی می کنشاند.

به گزارش سایت جیرفت من: حسین مشایخی رئیس شورای اسلامی شهر جیرفت در دور پنجم و کارشناس منابع طبیعی در نامه ای به استاندار کرمان خواستار بازنگری وی در خصوص انتقال آب هلیل رود به کرمان شد. در این یادداشت خطاب به استاندار کرمان آمده است؛

جناب آقای دکتر زینی وند
استاندار محترم کرمان
با سلام و احترام

خبری عجیب و قابل تامل از جانب جنابعالی در خصوص آب هلیل رود در فضای مجازی مطالعه کردم ، که قطعا این موضوع قابل تامل است.

لازم دانستم هم بعنوان نماینده مردم در پارلمان محلی (شورای اسلامی شهر جیرفت) و هم بعنوان عضوی کوچک در شورای اسلامی شهرستان و همچنین کارشناس ارشد منابع طبیعی و کشاورزی چند نکته را خطاب به جنابعالی بعنوان عالی ترین مقام اجرایی در استان عرض کنم؛

جناب استاندار ضمن تبریک بابت سمت جدیدتان در کسوت عالی ترین مقام دولت در استان کرمان لازم است عرض کنم؛ جنوب کرمان با مساحتی بیش از سه میلیون و هشتصد و پنجاه هزار هکتار عرصه و تولید بیش 4 میلیون تن محصولات کشاورزی و تولید بیش از هشتاد نوع محصول قابل صادرات و منابع طبیعی بسیار غنی همراه با ظرفیت های معدنی و صنعتی تا به امروز توانسته با تکیه به توانمندی های منطقه، خود را به عنوان یک قطب بی بدیل اقتصادی در سطح جوامع بین المللی به خوبی معرفی نماید.

البته از ظرفیت های انسانی آن در جایگاه های مختلف علمی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی و استعدادهای دیگر آن که قابل شمارش نیست نباید غافل شد. بماند که تا کنون استانداران بسیاری بر این کرسی تکیه زدند و یکی پس از دیگری با اتمام ماموریتشان جای را به دیگری سپردند، آنچه که ماند نام نیک بود که برخی به جا گذشتند و برخی همیشه تاریخ مورد نقد، نفرین و دعای خاص مردم جنوب کرمان و کشور بوده و هستند. اما آنچه که در این فرصت بی پرده باید گفت این است جناب آقای استاندار ،مردمان جنوب کرمان و وارثان هلیل از دیر باز به این آب وابسته بوده و هستند. شما که خود عشایر زاده و روستایی هستید، شما که خود از منطقه کمتر توسعه یافته متولد شده اید و طعم محرومیت را چشیده اید چگونه راضی می شوید که محرومیت را در بدو وردتان و طلیعه حکومت اداریتان در این استان به مردمی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت از مردمان نجیب این خطه از کشور  و در وسعت و جایگاه یازدهمین استان کشور محسوب می
شود هدیه دهید؟

آیا نگاهتان در نگاه سرداران شهیدی چون شهید مشایخی، شهید بینا، شهید پایدار، شهید طیاری و دهها و صدها شهید دیگر این منطقه پاسخگو خواهد بود؟

آیا منطقه ای که افتخار میزبانی مقام معظم رهبری در دوران رژیم طاغوت با افتخار در سند تاریخی خود دارد و آن را وطن دوم خود خوانده باید این گونه مورد تفقد جنابعالی قرار گیرد؟

آیا منطقه ای با قدمت تاریخ بشریت که تمامیت آن به هلیل وابسته بوده و هست ،باید اینگونه مورد عنایت قرار گیرد؟

قطعا از جنابعالی بیش از اینها انتظار است که توجه همه جانبه به آن صورت گیرد. نمی دانم مباشران و مشاوران جنابعالی در این پروژه بدون مطالعه و از پیش شکست خورده چه کسانی هستند؟ البته  نیازی هم به دانستن نیست.

اما آنچه که مشخص است این افراد نه صلاح دنیا و آخرت شما را می خواهند و نه صلاح مردمان نجیب و توسعه جنوب استان را خواهانند.

این افراد جز به منافع خود به منافع هیچ کس فکر نمی کنند .هر چند این موضوع بعید است و بعید بود  که در گفتمان و عملکرد جنابعالی به این صراحت خود را هویدا نماید !؟ زیرا در روز معارفه بنا به استناد کلام روشن و شیوای حضرتعالی مبنی بر توجه به مناطق محروم نقطه عطفی در دلهای مردمان عزیز جنوب کرمان شعله ور شد.

هر چند این خبر از منابع خبری مختلف انعکاس یافت ولی نخبگان مردمی و آحاد مردم نمی توانستند این موضوع را بپذرند. چرا که با گفتمان روز معارفه در تعارض بود و قطعا بدنبال پاسخگویی و شفاف سازی بودند.

لازم است یادآور شوم نیاز آبی کرمان و مردمان نجیب کرمان باید مرتفع گردد اما نه به قیمت پایمال نمودن حقوق حقه مردم شریف جنوب کرمان و کشور که به این مایه حیات بخش حساسیت ناموسی داشته اند.

انتظار می رود که استاندار محترم نسبت به مشکل یاد شده تدبیری دیگر را بکار گیرند.

جناب زینی‌وند در انتها به بخشی از آثار و تبعات نامطلوب این پدیده شوم انتقال آب هلیل از سرشاخه ها اشاره می‌کنم که امیدوارم مورد عنایت جنابعالی و دولت محترم قرار گیرد

آثار و تبعات انتقال آب هلیل از سرشاخه های آن به کرمان یا هر نقطه ای دیگر بسیار مخرب و غیر قابل جبران است .قطعا در خصوص ریزگردها که چند سالی ست در پی خشکسالی های اخیر در بزرگترین مرتع کشور با 300 هزار هکتار وسعت تبدیل به کاسه ای از ریزگردها شده است و تولید 25 در صد این ریزگردها را به خود اختصاص داده قرار دارید .حاصل این اتفاق از بین رفتن زندگی عادی ده ها و صدها نفر از مردمان منطقه بوده و موجبات بیماری های تنفسی ،مهاجرت های اجباری، ورشکستگی های مالی، از هم پاشیدگی نظام و بنیان خانواده های مختلف، خالی شدن روستاها از ساکنین آن به دلیل شن های روان و ایجاد مشکلات اجتماعی ،اقتصادی خواهد شد .

کشاورزان جنوبی بر اساس فلسفه وجودی و نگاه ذاتی به استعدادهای بالفعل و بالقوه منطقه در راستای تامین سبد غذایی و نیاز داخل و خارج از کشور به امر تولید پرداخته که در صورت کمبود و نبود آب این تولید به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ و پاسخگوی مردمان شاغل در این بخش را چه کسی یا کسانی خواهند داد؟
ذخایر زیر زمینی و تغدیه آنها چگونه خواهد بود؟

آیا آغاز تمدن و زندگی بشریت با محور آب شکل نگرفته است؟ آب مایه روشنایی و رونق است و مستندات تاریخی در حاشیه هلیل رود گواه این مطلب و سند حقانیت جنوب است.

جناب استاندار در صورت مهاجرت مردمان این مناطق به مرکز استان و نقاط دیگر تبعات ناامنی این مهاجرت ناخواسته را چه کسانی پاسخ خواهند داد؟

لازم است عرض کنم وسعت حوزه آبخیزداری و آبخوان داری هلیل به بیش از 7میلیون متر مربع می رسد و این یعنی بخش عمده ای از استان وظیفه همکاری و همراهی در تامین آب هلیل رود را بر عهده دارد و در صورت هر گونه تغیر اکوسیستم منطقه تحت الشعاع آن قرار خواهد گرفت.

قطعا مستندات تاریخی ،کشاورزی ،فرهنگی امنیتی و حتی سیاسی و اجتماعی گواه بر این مهم است که این ارث دیرباز جنوب است و ضرورت ادامه آن نیز بیش از پیش بوده و می باشد.

لطف فرموده و تدبیر دیگری اندیشه کنید تا اینکه وعده تامین آب جنوب را از عمان یا جای دیگری پیشنهاد دهید ،راستی این کلامتان بنده را به یاد ضرب المثلی قدیمی انداخت ((آمدم خانه ات دوغم ندادی گفتید برو که برات ماست می فرستم)).

عزیز جان مردمان جنوب به این آب به چشم ناموسشان نگاه می کنند لطفا چشم طمعه به ناموس جنوب نیندازید و با ناموسشان به گونه ای برخورد نکنید که غیرتشان جریحه دار شود.

جناب استاندار کلام آخر این است برادر اگر یاری نیستید باری هم بر دوش مردمان نجیب ،باغیرت و سلحشور جنوب کرمان هم نباشید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=4328

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − چهار =