حمل و نقل پُست‌مدرن به چه شکل خواهد بود؟

به گزارش سایت جیرفت من: برخی از مکتب‌های فکری و فلسفی معتقدند که دوران مدرنیته در نیمه قرن بیستم میلادی به پایان رسیده است و اکنون در دوران پست‌مدرن به سر می بریم.

پست مدرنیسم به سیر تحولات گسترده‌ای در نگرش انتقادی, فلسفه, معماری, هنر ,ادبیات و فرهنگ می گویند که از بطن مدرنیسم و در واکنش به آن یا به عنوان جانشین آن پدید آمده است.

در مقاله پیش رو پست مدرنیسم در صنعت حمل و نقل را بررسی کرده‌ایم.

1- یکی از محورهای اصلی انقلاب صنعتی که در قرن هجدهم آغاز شد صنعت حمل و نقل بود. این انقلاب از انگلستان شروع شده بود و متروی لندن که اولین متروی جهان می باشد و در قرن نوزدهم ساخته شد خروجی این دگرگونی شگرف صنعتی بود.

2- کمپانی های بزرگ خودروسازی جهان مثل رولزرویس, تویوتا و مرسدس بنز هر کدام بیش از 100 سال قدمت دارند. می توان گفت دغدغه اصلی این کمپانی ها تا سال 2000 میلادی عمدتا افزایش قدرت و حجم موتور خودروهایشان و به عبارتی رقابت شتاب- سرعت بوده است.

امروزه اما این دغدغه کاملا دگرگون شده است و در موتوشوهای معتبر جهان مثل دیترویت یا فرانکفورت دیگر خبری از جولان‌دادن خودروهای سوپراسپرت نیست و غرفه کمپانی‌هایی جذاب تر خواهد بود که خودروهای الکتریکی، هیبریدی و اسمارت جدیدتری را ارائه کنند.

۳- محیط زیست یکی از محورهای کلیدی دوره پست‌مدرن می باشد. در واقع هر طرح و ایده حمل و نقلی که دغدغه های محیط زیستی را برطرف کند و در عین حال پویایی لازم را داشته باشد طرح برنده خواهد بود.

صنعت حمل و نقل ارتباط مستقیمی با محیط زیست دارد و می توان آن را در کنار صنایع سنگین و کارخانجات از عوامل اصلی آلودگی هوا و محیط نام برد.

حمل و نقل شهرهای بزرگ در دوره پست مدرنیسم باید دو مشخصه هوشمندی و پاک‌بودن را دنبال کنند.

4- توکیو با 35 میلیون جمعیت در چند سال اخیر تمیزترین و امن‌ترین شهر جهان بوده است. نمونه واقعی حمل و نقل پست مدرن در ژاپن و به ویژه در پایتخت آن توکیو قابل مشاهده است.

قطارهای بین شهری مغناطیسی با سرعت بیش از 500 کیلومتر بر ساعت و بدون آلایندگی و متروی سیال و شگفت انگیز توکیو که روزانه ۹ میلیون مسافر را جابجا می‌کند الگوی واقعی یک حمل و نقل پست‌مدرن می باشد که معیارهای تمیزی, سرعت, هوشمندی, دقت و پویایی را با هم دارد.

5- کشورهای اروپایی به ویژه هلند گرایش اعجاب آوری به دوچرخه پیدا کرده اند و در برخی شهرهای اروپایی تردد خودرو مطلقا ممنوع است مگر در شرایط ویژه.

این روند به نحوی است که در هلند با 17 میلیون جمعیت بیش از 20 میلیون دستگاه دوچرخه وجود دارد. این سوال پیش می آید آیا دوچرخه با پست مدرنیته ارتباطی دارد؟ پاسخ آری است چرا که دوچرخه از منظر محیط زیستی، مظهر پست مدرن در حمل و نقل شهری می‌باشد.

6- هایپرلوپ که توسط ایلان ماسک جوان مدیرعامل تسلاموتورز پیشنهاد شده است مظهری دیگر از حمل و نقل پست مدرن می باشد.

این شیوه جابجایی که شاخصه اصلی آن سرعت است احتمالا تا سال ۲۰۲۲ به بهره برداری خواهد رسید.

سرعت هایپرلوپ به 1200 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید و فاصله بین لس آنجلس تا سانفرانسیسکو را به 35 دقیقه کاهش خواهد داد.

7- نگارنده بر این معتقد است که هر شیوه حمل و نقلی دو ویژگی پاکی و سرعت را با هم داشته باشد یک حمل و نقل پست‌مدرن محسوب می شود. خودروهای اسمارت و هیبریدی, دوچرخه‌های خودران, مترو, هایپرلوپ, هواپیماهای جمبوجت مافوق صوت, کشتی های با سوخت اتمی و موارد دیگر از مظاهر این اصل می باشند.

بقلم: محمد سیدی مَرغکی (دانش‌آموخته فوق لیسانس مهندسی عمران- راه و ترابری)

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5324

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 2 =