درآمدهای پایدار برای شهرداری‌های کشور (طبق بیانیه گام دوم انقلاب این مهم شدنی است)

به گزارش سایت جیرفت من: در آسیب شناسی عدم تحقق ”درآمد پایدار” می‌توان به سه مورد زیر اشاره نمود:

۱- مدیریت‌ها در شهرها، کوتاه مدت هستند و هر شورا یا شهردار یا تیم اجرایی می‌خواهد با منابع بسیار محدود خود، اقداماتی که در دوره کوتاه مدت مدیریت خودشان به نتیجه و ثمر بنشیند، انجام دهد.

۲-  زیر ساخت قانونی و ساختار تشکیلاتی لازم برای اجرای برنامه‌های اقتصادی و سرمایه گذاری مولد (درآمد پایدار) در مقررات و ساختار شهرداری‌ها وجود ندارد که پارلمان‌های شهری می توانند خالق آن باشند.

۳- در یکهزار و ۲۰۰ شهرداری کشور با پرسنلی حدود یک میلیون نفر، حتی یک نفر اقتصاددان یا تاجر ”بیزینس من” وجود ندارد و تفکر غالب در مدیران و پرسنل شهرداریها، تفکر سنتی و کاملا غیراقتصادی می‌باشد.

جالب است بدانید که رقم بودجه شهرداری‌های کشور بیش از بودجه کل کشور می‌باشد.

به بیان دیگر هر سال حدود پانصد تریلیون ریال در این کشور بدون وجود پشتوانه و تفکر اقتصادی، در پس زمینه‌ی آن فقط در شهرداری‌ها در جریان است اگر بتوانیم این منابع عظیم و فوق العاده را مدیریت اقتصادی نمائیم، قطعاً در توسعه‌ی کشور نقش تاثیرگذاری را ایفا خواهد کرد و مشکلاتی از قبیل بیکاری، فقر و عدم توسعه شهرها و … بهبود قابل ملاحظه‌ای خواهند یافت.

سیستم سنتی شهرداری‌های کشور بر مبنای عوارض محلی وصولی از شهروندان، طراحی شده است، یعنی مبالغ وصولی از شهروندان در حسابی واریز می‌شود و هزینه‌های شهرداری نیز از همان حساب برداشت می‌شود (یعنی یک رابطه‌ی ساده و بدون بهره مندی از منافع مالی و گردش آن) البته موضوع در شهرهای بزرگ، خصوصاً چند کلانشهر برتر کمی فرق می‌کند و آنها توانسته‌اند کمی متفاوت عمل نمایند ولی باز هم غلبه با سیستم و نگرش سنتی می‌باشد.

گردش مالی شهرداری‌ها بقدری زیاد است که می‌توان فقط با منافع حاصل از گردش آن، شهرها را به همین وضع فعلی اداره نمود و در پایان سال مبالغ وصولی از شهروندان را به خود آنها استرداد نمود (یعنی همه چیز رایگان در شهرداریها!).

آیا نمی‌شود با اصل این پول هنگفت تحول و توسعه و شگفتی آفرید!؟

چرا از عواید گردش مالی هنگفت شهرداری‌ها هیچ استفاده‌ای نمی شود.!

دیگر مصادیق عملی ایجاد درآمدهای پایدار و دائمی در ادامه خواهد آمد ….

بقلم: محمدرضا فاریابی (کارشناس حسابداری، مدیریت مالی و دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی(استراتژیک))

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5413

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =