آیا فعالیت تشکل مناح غیرقانونی است؟

به گزارش سایت جیرفت من: پیرامون مطلبی با عنوان «مناح، تشکلی غیرقانونی اما قانونمند» به قلم برادرم ذبیح‌الله سالخورده، با توجه به اینکه حرکت تشکلهای حقیقی و برآمده از متن مردم، مانند مناح، در جیرفت بسیار نادر بوده است، تصمیم گرفتم پاسخی به نقد مشفقانه ایشان نسبت به این تشکل، بدهم.

پاسخ بنده پیش از آنکه متوجه متن نویسنده باشد، بیشتر متوجه و مربوط به تیتر ژورنالیستی مطلب مذکور است.

اما سوال؛ آیا تشکل مناح فعالیتش غیرقانونی است؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت نظام حقوقی ایران، در اصل ۲۶ قانون اساسی خود به صراحت حق تشکل را به عنوان یکی از حقوق مدنی و سیاسی افراد، مورد پذیرش قرار داده است. این اصل مهمِ قانون اساسی، ضمن پذیرشِ حق ایجاد تشکل، رعایت یک شرط را ضروری می داند و آن شرط عدم نقض اصول استقلال ، آزادی ، وحدت ملی ، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی ایران است.

خوشبختانه تشکل مناح نه تنها هیچ کدام این شروط را نقض نکرده است، بلکه در تلاش برای تبیین همین شرط و نهادینه سازی همان‌ در جامعه است.

بنابراین با استناد به قانون اساسی و قوانین مدنی، نمی‌توان تشکل مناح را یک تشکل غیرقانونی دانست، بلکه این تشکل کاملاً قانونی شکل گرفته و اگر منظور نویسنده از کلمه «غیر‌قانونی» کلمه «غیررسمی» بوده، بدین معنی که می بایست این تشکل در جایی ثبت رسمی شده باشد یا به یکی از تشکل‌های رسمی اتصال داشته باشد، آن بحث دیگری است و این دو عبارت دو معنای حقوقی کاملاً متفاوت دارند.

در واقع هر فعالیت غیررسمی ای لزوماً غیرقانونی تلقی نمی شود و همانطور که دبیر مناح نیز در مصاحبه‌ای گفته اند، فرآیندهای رسمیت بخشی نیز در حال مطالعه و پیشرفت هستند اما با توجه به زمانبر بودن فرایند رسمیت یافتن یک تشکل از طریق کمیسیون احزاب و بروکراسی اداری که در این زمینه وجود دارد، مطابق همین اصل از قانون اساسی که پیشتر عرض شد، هر تشکلی می‌تواند با رعایت همان شروطی که در قانون اساسی آمده به فعالیت قانونی خود ادامه دهد و خوشبختانه تشکل مناح نشان داده به قانون کاملا آگاه و پایبند بوده و قوانین را به خوبی رعایت کرده و خواهد کرد.

در سطح کشور هم بسیاری از تشکل ها بدون اینکه ثبت رسمی داشته باشند در حال فعالیت هستند و قانونگذار هم هیچ ممانعتی به عمل نمی‌آورد، دلیل اینکه ممانعت به عمل نمی‌آورند نیز همین اصل آزادی حق تشکل است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر آن صراحت و تاکید شده است.

بقلم: دکتر محسن مداحی‌‌نسب

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5530

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =