الگوی مطلوب مدیریت شهری (1)

شهر را قانونی اداره کنید

به گزارش سایت جیرفت من: جایگاه قانون همواره در جوامع ارزش بی‌بدیلی داشته است و سعادت هر جامعه‌ای در گرو قوانین خوب و صد البته اجرای خوب قوانین است. از این رو، مهم‌ترین رویکرد لازم در مدیریت امور شهری نیز، استفاده کامل و مطلوب از ظرفیت قانون وضع شده است.

نظام شورایی، سیستمی مبتنی بر خرد جمعی است که به دلیل دارا بودن نقشی تعین کننده و جایگاهی با اهمیت، یک فصل و 8 اصل از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داده است.

در ماده 71 «قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» نیز به تفصیل درباره 34 وظیفه شوراها اشاره شده است، که نشان دهنده دست بالای شوراها در اِعمال مدیریت شهری مطلوب می باشد.

حتی با بررسی اجمالی قانون مذکور، وظایف متعدد تصریح شده در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و رفاهی، به خوبی بیانگر قدرت بالای مبتنی بر قانون شوراها در مدیریت امور شهری است.

از این رو، تقلیل آن صرفا به حوزه‌های خدماتی، جفا در حق شهروندان و منتج به کاهش انگیزه مشارکت آنان در انتخاب مدیران شهری می شود.

اینک پرسش اصلی این است که این اختیارات گسترده و متنوع بالقوه قانونی را چگونه می توان در مدیریت شهری محقق کرد؟

به صورت کلی اجرای خوب این قوانین نیازمند سه رکن اصلی است:

1. تنوع اعضای شوراهای شهر مبتنی بر حوزه های مأموریتی:
این شمولیت کلان قوانین بالادستی شوراها و تنوع حوزه‌های ماموریتی مدیریت شهری، وجود تخصص های متعدد و مربوط را الزامی می‌کند.

2. هم‌اندیشی و همیاری نخبگان جامعه در حوزه های تخصصی:
نخبگان هر حوزه به عنوان حلقه های میانی بین مسئولین و مردم در توسعه، نقش بی بدیلی دارند. بی‌شک یک حکمرانی مطلوب نیاز به مشورت دائمی، اصولی و صادقانه با متخصصان هر حوزه دارد.

3. نظارت همگانی و عمومی مردم:
امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از ارکان اساسی جامعه اسلامی است. نظارت همگانی می‌تواند متضمن حسن اجرای قانون و پرهیز از هر‌گونه سوءاستفاده ای باشد. انجام این مهم نیز با آشنایی جامعه با حقوق شهروندی و مدنی، تسهیل خواهد شد.

بقلم: محمدعلی امیری میجان (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد توسعه از دانشگاه تهران)

انتهای پیام۱۰۰۱*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − پانزده =