آشنایی با واکسن نورا دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)

به گزارش سایت جیرفت من: مطالعات اولیه این واکسن نوترکیب ضد کرونا توسط محققان دو دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و دانشگاه جامع امام حسین(ع)، با حمایت معاونت تحقیقات علوم و فناوری سپاه و ریاست دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) از اسفند 98 آغاز گردید.

پس از مطالعات بیوانفورماتیک ، طراحی چند پروتیئن نوترکیب و سپس تولید آنها در میزبان پروکاریوتیک از 20 اسفند شروع و در پایان اردیبهشت ماه 99 منجر به تولید آزمایشی چهار پروتیئن نوترکیب بعنوان کاندید واکسن از نوع پروتیئن گردید.

پس از انجام موفقیت آمیز تست های اولیه و تایید عملکردی آنها ، بررسی اولیه این پروتئین ها در گروههای موشی انجام و بررسی ایمنی زایی آنها از طریق تست های اِلایزا مورد ارزیابی کمی و کیفی گردید.

طی آزمایشات متعدد فرایند انتخاب پروتئین برتر ،فورمولاسیون، تعیین دوز و سایر ویژگی های آن در حیوانات مدل ارزیابی گردید. تولید پایلوت در شرایط GMP و فرآیند تست های پیش بالینی در گروه های حیوانی 3 گونه مختلف موش، خرگوش و میمون به موازات هم، انجام گردید.

تکمیل تست های پیش بالینی پس از اخذ نتایج تست های VNT بر روی بر 3 گونه حیوان و در نهایت انجام تست چالش میمون ها با ویروس زنده کرونا ، قدرت ایمنی زایی در این حیوانات و سلامت ایمن بودن این واکسن را با موفقیت کامل به اثبات رسانید.

طی نمودن کلیه ارزیابی های کمی وکیفی سازمان غذا و دارو و نهایتا اعطاء کد اخلاق در پژوهش از کمیته ملی واکسن به شرکت دانش بنیان آمیتیس ژن به نمایندگی از این دانشگاه ، تا پایان خرداد صورت پذیرفت.

واکسن نورا از نوع پروتئین نوترکیب بوده و تولید آن در فرمانتورهای با شرایظ GMP انجام و سپس ورود به فرآیند تخلیص و پس از طی نمودن تست های کنترل کیفی وارد مرحله فورمولاسیون و در نهایت پرکنی ویال های تزریقی صورت می پذیرد.

کلیه مراحل ساخت واکسن تحت نظارت کامل و دائم واحدهای کنترل و تضمین کیفیت مورد تایید سازمان غذا و دارو صورت می گیرد تا اطمینان از سلامت و اثربخشی این واکسن به طور کامل تضمین گردد.

به لطف و مدد الهی راه اندازی خط تولید انبوه واکسن نورا دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در راستای تولید محصولی با کیفیت ایمن در تراز استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، جهت خدمت به هموطنان عزیز خود و پاسخ به نیاز ملی کشور در حوزه سلامت صورت گرفته و تداوم دارد.

توضیح: عکس از آرشیو انتخاب شده است.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5688

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 2 =