شورای ششم شهر جیرفت کدام الگو برای انتخاب شهردار بر می‌‌گزیند؟

به گزارش سایت جیرفت من: باید باور داشته باشیم انتخاب شهردار از اختیارات شورای شهر است و اعضا محترم شورا این حق و وظیفه را دارند که هر شخصی را که شایسته شهرداری جیرفت می دانند با اکثریت آراء برای ۴ سال انتخاب کنند و هیچ کس جز اعضا محترم شورا، حق دخالت در کار انتخاب شهردار را ندارد.

بر اساس تجربه شوراها معمولا در انتخاب شهردار از سه الگو تبعیت می‌کنند:

اول) شهردار لابی ساز، شورای غیر منسجم

شهردار با استفاده از شکاف موجود بین اعضا شورا شهر با لابی کردن با تعدادی از اعضا شورا (نصف + ۱) مدیریت کامل شهرداری را بدون نظارت شورا در دست می گیرد.

به علت عدم انسجام شورا و بالطبع عدم نظارت مالی و پروژه ای بر عملکرد شهرداری، شورا از کارکرد اصلی خود جدا شده و به روزمرگی رو می آورد. این وضعیتی است که ما در دوره ی گذشته به طور خاص در مدیریت شهری جیرفت شاهد بوده‌ایم.

دوم) شهردار کم تجربه، شورای شهرداری

شورای شهر دست به انتخاب شهرداری میزند که تابع محض شورا باشد معمولا این افراد یا کم تجربه و فاقد تخصص در امر شهرسازی اند (بیشتر سیاسی اند) و یا …

شهردار منتخب به علت عدم شایستگی و تجربه کافی زیر سایه شورا به مدیریت شهرداری می پردازد و مدیریت شهر عملا سلیقه ای و بی برنامه و تحت نفوذ اعضای شورا قرار دارد (بالاخص آن اعضایی که در انتخاب او نقش ویژه تری داشته اند) و دوره مدیریت او به روزمرگی و رقابت بین اعضاء شورا برای پیگیری طرح های منسوب به خود می گذرد.

سوم) شهردار شایسته، شورای کارآمد و منسجم

این الگو بهترین حالت است در این الگو نوع همکاری شهردار و شورا نه در رقابت با هم که با مشارکت و تعامل با هم می باشد.

شهردار عامل اجرایی برنامه های شورا و عضو هشتم شورا می باشد. در این الگو اعضای شورای شهر علیرغم تنوع سلیقه ها در پیگیری برنامه های مدیریت شهری منسجم عمل می‌کنند.

اینکه اعضای شورای ششم در جیرفت از کدام یک از این سه الگو در انتخاب شهردار تبعیت می‌کنند بزودی مشخص می‌شود، گرچه به شخصه برایم از توضیحات سخنگوی شورا در لایو کنارصندل و برخی صحبت‌های دیگر این الگوی انتخاب تقریبا مشخص شده، اما تا زمان انتخاب قطعی شهردار، قضاوتی در این باره نمی‌کنم.

در پایان، بسیار آرزومندم که شورای جدید از الگوی اول که بسیار برای این شهر خسارت بار بوده عبور کرده و الگوی دوم را نیز انتخاب نکنند، چرا که الگوی دوم را از جهاتی خسارت‌بارتر از الگوی اول میدانم و ان‌شاءالله که با انتخاب الگوی سوم، بهترین حالت از مشارکت و تعامل شورا و شهرداری در این دوره شاهد باشیم.

بقلم: نواب کمالی

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5793

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =