ابربحران آب جنوب کرمان نیازمند مدیریت علمی است/ کشاورزی را فدای صنعت نکنیم

به گزارش سایت جیرفت من: حجت‌الاسلام میثم تارم در دیدار با رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان اظهار داشت: ابربحران آب در جنوب کرمان نیازمند مدیریت علمی است.

وی افزود: کشاورزی و دامداری جنوب کرمان به عنوان اصل و اساسی که با سلامت، تغذیه و معیشت مردم ارتباط مستقیم دارد باید حفظ شود و آن را فدای صنعت نکرد.

امام جمعه جیرفت تصریح کرد: مرکز تحقیقات و آموزش می‌تواند با اصلاح شیوه‌های کشاورزی و متناسب‌سازی آن با ظرفیت، اقلیم و شرایط کم آبی منطقه، تحول عظیمی را در عرصه کشاورزی رقم بزند.

حجت‌الاسلام تارم ادامه داد: عملیاتی‌سازی یافته‌های علمی و بکارگیری آن در مزارع نیازمند تنوع بخشی به شیوه‌های آموزش برای انتقال نتایج تحقیقات است.

شهرداری‌ها کار علمی را جایگزین آزمون و خطا کنند

وی اضافه کرد: وجود مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان نه تنها برای کشاورزان بلکه برای مجموع شهرداران جنوب نیز نعمتی بزرگ است که باید از آن بهره گرفت.

امام جمعه جیرفت افزود: انتظار است شهرداری‌ها در مباحث فضای سبز، زیبایی شهرها و کاشت درختان و گل و گیاه شهری از نظرات و مشاوره‌های کارشانسی این مرکز استفاده کنند.
حجت‌الاسلام تارم عنوان کرد: متناسب سازی فضای شهری با شرایط اقلیمی منطقه از مجرای اقدامات کارشناسی شده، از هزینه‌های آزمون و خطا و تبعات مخرب کاشت برخی گونه‌های درختان جلوگیری می‌کند.

با کمبود 88 درصدی نیروی انسانی مواجه‌ایم

احمد آیین، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان نیز گفت: این مرکز را می‌توان سکاندار پژوهش‌های کاربری کشاورزی جنوب کشور دانست.

وی افزود: دستیابی به کشاورزی دانش‌بنیان نیازمند انتقال یافته‌های علمی به کشاورزان و عملیاتی‌ساز آن‌ها در مزارع است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان با بیان اینکه امسال افزون بر 60 پروژه تحقیقاتی را دست اجرا داریم، ادامه داد: حفاظت و حمایت از ذخایر ژنتیکی یکی دیگر از وظایف این مرکز است.

آیین با اشاره به گستردگی زمین زیرکشت در جنوب کرمان و لزوم توسعه خدمات و پژوهش‌ها، تصریح کرد: برای متناسب‌سازی فعالیت‌‎ها با کمبود حدود 80 درصدی نیروی انسانی مواجه هستیم.

وی از آغاز به کار نمایشگاه ارائه دستاوردهای این مرکز خبر داد و گفت: این نمایشگاه از فردا در جهاد کشاورزی جنوب کرمان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=5849

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =