آیا پروژه مهسا امینی زمستان سخت اروپا را گرم خواهدکرد؟/ یادداشت روز

به گزارش سایت جیرفت من: اروپا در سال ۲۰۲۱، ۱۵۰ میلیارد مترمکعب از روسیه گاز وارد نمود که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری به دلیل تحریمهای غرب علیه روسیه، این میزان با کاهش حدود ۱۰۵ میلیارد متر مکعب به ۴۰ الی ۴۵ میلیارد مترمکعب کاهش یابد و با انفجار اخیر در خط لوله نورد استریم، تامین این میزان هم جای تردید دارد.

آذربایجان با افزایش ۳۰ درصدی در سال ۲۰۲۲ قرار است ۱۲ میلیارد مترمکعب گاز را از طریق خطوط انرژی تاناپ تاپ به اروپا منتقل نماید اما این میزان، خیلی کمتر از نیاز اروپاست.

آمریکا در سال ۱۹۹۶ طرح ترانس خزر را با هدف انتقال گاز ترکمنستان از بستر دریای خزر به آذربایجان به میزان سالانه ۳۰ میلیارد مترمکعب جهت انتقال به اروپا در راستای رفع نیازمندی اروپا به روسیه مطرح نمود که تاکنون بنا به دلایلی هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

یکی از احتمالات تحلیلگران در این موضوع این است که با تصرف استان سیونیک توسط آذربایجان، ناتو تا دریای خزر پیشروی و در راستای تامین امنیت این خط انرژی در دریای خزر مستقر و گاز ترکمنستان از مسیر باکو، سیونیک ارمنستان، نخجوان و ترکیه به اروپا منتقل شود.

اما ایران با تصرف استان سیونیک توسط آذربایجان به دلیل تغییرات ژئوپلتیکی در مرزهای خود مخالفت می‌کند. در حال حاضر با فرا رسیدن فصل سرما و مشکلات پیش روی اروپا در تامین سوخت مورد نیاز صنایع و مردم، این سناریو با حمله مجدد آذربایجان به ارمنستان علیرغم توافق آتش بس شروع شد.

و گزینه دشمن برای ایران هم، امنیتی کردن فضای داخلی ایران و مشغول نمودن کشور به حل و فصل معضل امنیتی و عدم توانایی بر تمرکز روی اتفاقات شمال غرب بود. گزینه‌ای که هم موضوع قومیتی را تحریک و هم فضای کشور را امنیتی نماید و بهترین روش، پروژه مرحومه مهسا امینی بود. این فقط یکی از اهداف دشمن در این سناریو است.

✍محسن پناهیان کارشناس ارشد آسیای مرکزی و قفقاز

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=7767

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + هشت =