مردم به عنوان دیده بان پیشگیری؛ تخلفات کرونایی را گزارش دهند

به گزارش سایت جیرفت من: سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم و امور فرهنگی دادگستری کل استان کرمان گفت: بالغ بر 6 هزار و 130 دیده بان پیشگیری از جرم در کرمان نظارت‌های نامحسوس بر چگونگی اجرای دستور العمل‌های بهداشتی مطابق راهنمای جامع کنترل محیطی ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا را انجام داده اند.

سید مهدی قویدل اظهار داشت: با هدف پیشگیری از شیوع بیماری کرونا کلیه شهروندان می توانند گزارشات خود را در سامانه جامع ارتباطات مردمی قوه قضاییه (سجام) (sajam.scpd.ir) ثبت کنند.

این مقام قضائی خاطرنشان ساخت: شهروندان می توانند هر گونه تخلف در توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم از قبیل (ماسک، دستکش، الکل، ژل ضد عفونی و…) ،تهیه یا توزیع اقلام بهداشتی تقلبی و غیر مجاز ،احتکار و گرانفروشی را از طریق سامانه سجام به مقامات قضایی اطلاع دهند.

وی افزود: این سامانه آماده دریافت گزارشات مردمی به منظور نقض کنندگان پروتکل های بهداشتی با موضوع ویروس کرونا در مراکز عمومی و اصناف تجاری پُر تَردد خصوصأ جایگاه های سوخت و فروشگاه های بزرگ و نانوایی ها می باشد.

قویدل گفت: شهروندان باید آدرس دقیق محل وقوع تخلف شامل استان، شهرستان، منطقه یا محله، خیابان، کوچه، پلاک، طبقه و هر مشخصه دیگری که موجب دستیابی سریع به محل مورد نظر می گردد را در ابتدای گزارش درج نمایید.

وی با اشاره به اینکه شهروندان باید از هر گونه تجسس در حریم خصوصی اشخاص خودداری نمایید ادامه داد: موضوع گزارش ها بایستی به صورت موردی و دقیق باشد و از ارسال گزارش ها به صورت مبهم یا کلی خودداری نمایند.

وی افزود: در این سامانه هویت کلیه شهروندان، اعضای سامانه سجام، دیده بانان پیشگیری و دست اندر کاران پیگیری گزارشات کاملا محرمانه می باشد.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم و امور فرهنگی دادگستری کل استان کرمان گفت: طی چندماه گذشته 759 گزارش مردمی در کرمان از طریق سامانه سجام واصل شده که 131 مورد در مورد ویروس کرونا بوده و به تمامی گزارش ها رسیدگی شده است.

وی ادامه داد: با هدف شناسایی و شبکه بندی سازمان های مردم نهاد فعال و آموزش و تهیه برنامه و محتواهای مورد نیاز این سامانه در معاونت پیشگیری از وقوع جرم و با نظارت مستقیم معاون پیشگیری فعال است و گزارش ها جهت پیگیری های لازم به دادستان ها و مسئولان ادارات مربوطه ارجاع می شود.

انتهای پیام۱۰۰۱* http://jiroftman.ir/?p=984

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 12 =